Deprem yaşayan bireylere verilen kabul ve kararlılık terapisi temelli psikoeğitimin umut, psikolojik sağlamlık ve stres düzeyine etkisi
The effect of acceptance commitment therapy based psychoeducation on hope, resilience and stress levels in individuals experiencing earthquake
  1. Tez No: 938314
  2. Yazar: HACER KABAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, deprem yaşayan bireylere yönelik kabul ve kararlılık terapisi temelli psikoeğitimin psikolojik sağlamlık, umut ve travma sonrası stres düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel tasarımla yürütülen çalışma, Hatay'daki iki konteyner kentte yaşayan 70 birey (35 müdahale, 35 kontrol) ile gerçekleştirilmiştir. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ)”,“Sürekli Umut Ölçeği (SUÖ)”ve“Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği (TSSTÖ)”ile toplanmıştır. Müdahale grubuna kabul ve kararlılık temelli psikoeğitim haftada 1 kez, toplam 8 oturum grup eğitimi şeklinde uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Psikoeğitim öncesi müdahale ve kontrol grubundaki bireylerin KPSÖ, SUÖ ve TSSTÖ puan ortalamaları açısından anlamlı bir farklılık saptanmıştır (p>0.05). Psikoeğitim sonrası müdahale ve kontrol grubu arasında KPSÖ, SUÖ ve TSSTÖ puan ortalamaları açısından anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05), TSSTÖ puan ortalamaları ön teste göre hem son testte hem de izlem testinde anlamlı şekilde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of Acceptance and Commitment Therapy (ACT)-based psychoeducation on resilience, hope, and post-traumatic stress levels among individuals affected by an earthquake. Conducted with a randomized controlled experimental design, the research involved 70 participants (35 in the intervention group and 35 in the control group) residing in two container cities in Hatay. Data were collected using the“Personal Information Form,”the“Brief Resilience Scale (BRS),”the“Dispositional Hope Scale (DHS),”and the“Post-Traumatic Stress Disorder Scale (PTSD-S).”The intervention group received ACT-based psychoeducation once a week for eight weeks in group session format, while no intervention was applied to the control group. Prior to the psychoeducation, no significant differences were observed between the intervention and control groups in the mean scores of the BRS, DHS, and PTSD-S (p>0.05). However, following the intervention, significant differences emerged between the two groups in terms of BRS, DHS, and PTSD-S scores (p0.05).