Sandviç yapılarda hücre boyutunun çekirdek- yüzey yapışmasına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cell size on core-surface adhesion in sandwich structures
  1. Tez No: 938315
  2. Yazar: LÜTFULLAH ÇAKALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS SALAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yüksek performanslı kompozit sandviç yapılar günümüz havacılık ve uzay mühendisliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Hafiflik, dayanım, sertlik gibi yapısal avantajları bu yapıların zorlu mühendislik uygulamalarında tercih edilmesini cazip hale getirmiştir. Çekirdek ve yüzey elemanı gibi birden fazla bileşenin bir araya gelmesiyle kompozit bir yapı oluşturulmaktadır. Bileşenler arasındaki bu bağlantı, mekanik bir bağlayıcı yardımıyla ya da yapışma ile sağlanabilir. Yapıştırılarak bağlama, üretim verimliliği ve yapısal dayanımın homojen dağılımı açısından daha verimli olmasına karşın, montaj esnasında öngörülemeyen ve yapışma performansını önemli ölçüde düşürecek etkenlere karşı hassastır. Bu sebeple ilgili havacılık otoriteleri yapışma bağlantılarını ayrı bir başlık altında değerlendirmekte ve üzerinde durmaktadır. Bağlantının güvenilirliği birinci önceliktir ve gerek testlerle gerekse yapılacak simülasyon çalışmaları ile yapışma dayanımı kanıtlanmak zorundadır. Yapıştırıcı davranışı genellikle non-lineer ilerler ve bu analiz sürecini kompleks hale getirir. Simülasyonlar üzerinden yapışma davranışına yaklaşım sağlamak amacıyla literatürde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu yöntemler arasında en sık rastlananlardan bir tanesi de yapışma bölgesi için Kohezif Bölge Modellemesi yöntemidir. Kohezif Bölge Modellemesi, hem statik hem de dinamik yükler altında katmanlar arasındaki yapıştırıcı bağını ve arayüz davranışını simüle etmek için çekiş ayrılma yasasını temel alan bir yaklaşımdır. Bu çalışma kapsamında, havacılık endüstrisinde sıklıkta tercih edilen polimer matrisli karbon fiber yüzey malzemesi ve aramid çekirdek malzemesinden oluşan sandviç yapıların yapışma performansını etkileyen parametreler simülasyonlarla incelenmiştir. Farklı hücre boyutlarındaki ve kalınlıklarındaki bal peteği çekirdek yapısının yapışmaya olan etkisi analizlerle incelenmiştir. Modelleme, ilgili ASTM standartlarında soyulma testine uygun olarak gerçekleştirilmiş ve her bir konfigürasyon için birim soyulma torku değerleri elde edilmiştir. Sonlu elemanlar modelini doğrulamak amacıyla ilgili standartlarda test yapılarak modelleme ve test çıktıları karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, sandviç yapılarda yapışma performansını etkileyen parametreler ve bunların ağırlık artışına etkisi net bir şekilde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
High-performance composite sandwich structures are frequently employed in modern aerospace engineering. Their structural advantages, such as lightweight, strength, and stiffness, make them highly desirable for demanding engineering applications. These structures are composed of multiple components, including a core and face sheets, forming a composite system. The bond between these components can be established through mechanical fasteners or adhesive bonding. Adhesive bonding, despite being more efficient in terms of manufacturing productivity and uniform structural strength distribution, is sensitive to unforeseen factors during assembly that can significantly degrade adhesion performance. Therefore, relevant aviation authorities prioritize the evaluation of adhesive joints and emphasize their reliability. The joint's dependability is of paramount importance, and adhesion strength must be validated through both testing and simulation studies. The behavior of adhesives typically follows a non-linear progression, adding complexity to the analysis process. Various studies in the literature have addressed adhesive behavior through simulations, with Cohesive Zone Modeling (CZM) being among the most widely used methods. CZM is a Traction-Separation Law (TSL)-based approach designed to simulate adhesive bonding and interfacial behavior under static and dynamic loads. This study examines the parameters affecting the adhesion performance of sandwich structures commonly used in the aerospace industry, consisting of CFRP face sheets and aramid core materials. The influence of honeycomb core structures with varying cell sizes and thicknesses on adhesion was analyzed through simulations. The modeling process was conducted in accordance with ASTM standards for peel testing, and unit peel torque values were obtained for each configuration. To validate the finite element model, tests were performed on relevant standards and modeling and test outputs were compared. The results demonstrated the key parameters influencing adhesion performance in sandwich structures and their impact on weight increase, providing clear insights into optimizing these systems.