Çocukluk çağı travması ile ilişki doyumu ve aldatma niyeti ilişkisinde kişilik özelliklerinin aracı rolü
The mediating role of personality traits in the relationship between chi̇ldhood trauma andd relationship satisfaction and intention to cheat
  1. Tez No: 938324
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; çocukluk çağı travmasının ilişki doyumuna etkisinde aldatma niyetinin aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın diğer amacı ise bazı demografik değişkenlere göre ilişki doyumundaki faklılaşmaları ele almaktır. Araştırmanın katılımcılarını 18 yaş üzeri ilişkisi olan heteroseksüel bireylerden araştırmaya gönüllü katılımcı olan 314 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği, Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği ve İlişki Doyum Ölçekleri katılımcılara online şekilde sunularak veriler toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 25.0 ile analiz edilmiştir. Verilerin analiz sürecinde betimleyici analizler, ölçeklerin psikometrik analizi, Pearson korelasyon analizi, Durbin-Watson istatistiği, Tolerance/VIF değerleri ve Citation Index (CI), bağımsız gruplar T-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve aracılık analizi için bootsrapping yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, çocukluk çağı travmaları, ilişki doyumu arasında aldatma niyeti kısmı aracılık rolüne sahiptir. Demografik değişkenler ile ilişki doyumu arasındaki ilişki incelendiğinde; cinsiyet, yaş, ilişkinin başlama şekli, ilişkinin süresi ve bireyin öğrenim durumu arasında anlamlı düzeyde bir farklılık olmadığı sadece ebeveynin birliktelik durumuna göre ilişki doyumunun negatif yönlü anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmektedir. Elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the mediating role of infidelity intention in the effect of childhood trauma on relationship satisfaction. Another objective of the study is to explore variations in relationship satisfaction based on certain demographic variables. The study sample consists of 314 heterosexual individuals over the age of 18 who are in a romantic relationship and voluntarily participated in the research. Data were collected through an online administration of the Demographic Information Form, the Adverse Childhood Experiences Scale, the Infidelity Intention Scale, and the Relationship Satisfaction Scale. The data obtained from the study were analyzed using SPSS 25.0. During the data analysis process, descriptive analyses, psychometric evaluation of the scales, Pearson correlation analysis, Durbin-Watson statistics, Tolerance/VIF values, Citation Index (CI), independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and the bootstrapping method for mediation analysis were employed. According to the findings, infidelity intention partially mediates the relationship between childhood trauma and relationship satisfaction. When examining the relationship between demographic variables and relationship satisfaction, no significant differences were found in terms of gender, age, relationship initiation type, relationship duration, or educational level. However, a significant negative difference in relationship satisfaction was observed based on parental relationship status. The findings were discussed in light of the relevant literature.