Ekonomik karmaşıklığın, ekolojik ayak izinin ve yeşil finansal gelişmenin sürdürülebilir kalkınmaya etkisi: NEXT-11 ülke grubu üzerine bir analiz
The impact of economic complexity, ecological footprint, and green financial development on sustainable development: An analysis on Next-11 country group
  1. Tez No: 938347
  2. Yazar: SEVDA BERİGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sürdürülebilirlik, ekonomik, çevresel ve sosyal sorunlara çözüm üretmeyi hedefleyen kapsamlı bir yaklaşım olup, bugünün ihtiyaçlarını karşılarken geleceğin kaynaklarını tehlikeye atmadan verimli bir şekilde kullanımını esas alır. Dünya nüfusundaki hızlı artış ve küreselleşme ile birlikte ekolojik bozulmanın hızlanması, sürdürülebilirliği küresel ölçekte öncelikli bir konu haline getirmiştir. Bu bağlamda, sürdürülebilir kalkınma göstergeleri, ülkelerin ekonomik, sosyal ve çevresel hedefler konusundaki ilerlemelerini değerlendirmek için temel bir araç olarak kullanılmaktadır. Ekonomik karmaşıklığın, ekolojik ayak izinin ve yeşil finansal gelişmenin sürdürülebilir kalkınma endeksine etkisini araştıran bu çalışmada 2008-2021 yılları arasındaki döneme ait yıllık veriler kullanılarak NEXT-11 ülkeleri analize dahil edilmiştir. Dengeli panel analizinin gerçekleştirildiği çalışmada sabit etkiler modeline yer verilmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak Sürdürülebilir Kalkınma Endeksi; bağımsız değişken olarak ise Ekonomik Kompleksite Endeksi, Ekolojik Ayak İzi, Yeşil Finansal Gelişme ve Doğal Kaynak Bağımlılığı kullanılmıştır. Çalışmada oluşturulan model üzerinden panel veri analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları kapsamında bağımsız değişkenler ile Sürdürülebilir Kalkınma Endeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a comprehensive approach aimed at addressing economic, environmental, and social issues by ensuring efficient use of resources to meet today's needs without compromising the resources of future generations. The rapid increase in the world population and the acceleration of ecological degradation due to globalization have made sustainability a global priority. In this context, sustainable development indicators are fundamental tools used to evaluate countries' progress toward economic, social, and environmental goals. This study investigates the impact of economic complexity, ecological footprint, and green financial development on the Sustainable Development Index using data from the period 2008-2021, focusing on the Next-11 countries. A balanced panel analysis was performed, employing the fixed-effects model. In the study, the dependent variable is the Sustainable Development Index, while the independent variables include the Economic Complexity Index, Ecological Footprint, Green Financial Development, and Natural Resource Dependence. Panel data analysis was conducted based on the developed model. The results of the analysis revealed a statistically significant and negative relationship between the independent variables and the Sustainable Development Index.