Bir hava aracı çeker kancasının hasar analizi
Damage analysis of an aircraft tow hook
- Tez No: 938352
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT UYANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tahribatsız muayene malzemeleri hasara uğratmadan incelemeye olanak veren bir yöntemdir. Bir hava aracı çeker kancasının bazı tahribatsız muayene yöntemleri ile analizi yapılmıştır. Söz konusu malzeme Manyetik Parçacık Testi (MPT), Ultrasonik Test (UT), Sıvı Penetrant Testi (PT), Radyografik Test (RT), Girdap Akımı (Eddy Current) Testi (ECT) olmak üzere toplam 5 (beş) adet teste tabi tutulmuştur. Testlerden alınan sonuçlar ayrı ayrı incelenmiştir. AISI 4130 Alaşımlı Çeliğinden üretilen hava aracı çeker kancasının hasar analizine göre en iyi tahribatsız muayene yöntemi seçilmiştir. Çeker kancanın boş ve dolu uçak çekme senaryolarındaki gerilme analizi Sonlu Elemanlar Yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Eş değer gerilme dağılımları sonuçları ile tespit edilen hasar bölgesi uyumlu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Non-destructive testing is a method that allows examining materials without damaging them. An aircraft tow hook was analyzed using some non-destructive testing methods. The material in question was subjected to a total of 5 (five) tests, including Magnetic Particle Testing (MPT), Ultrasonic Testing (UT), Liquid Penetrant Testing (PT), Radiographic Testing (RT), Eddy Current Testing (ECT). The results from the tests were examined separately. According to the damage analysis of the aircraft tow hook made of AISI 4130 Alloy Steel, the best non-destructive testing method was selected. The stress analysis of the tow hook in empty and loaded aircraft towing scenarios was performed using the Finite Element Method. The identified damage region was found to be consistent with the equivalent stress distribution results.