İn Vitro ve İn Vivo olarak oluşturulan deneysel diyabet modelinde Saksagliptin'in etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of Saxagliptin in an experimental diabetes model established In Vitro and In Vivo
  1. Tez No: 938357
  2. Yazar: SAMET ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Diyabet, insülin metabolizmasındaki bozulmalar sonucu gelişen kronik bir hastalıktır ve uzun süreli hiperglisemi diyabetik nöropatiye (DN) yol açmaktadır. Bu çalışmada, bir DPP-4 inhibitörü olan Saksagliptin'in (Sax) DN modellerindeki etkinliği değerlendirilmiştir. Materyal ve Metot: Çalışmada 40 adet Balb-c ırkı erkek fare kontrol, DN, DN+Sax-2 ve DN+Sax-10 olmak üzere 4 gruba ayrıldı (n=10). Kontrol dışındaki gruplara intraperitonal olarak tek doz streptozotosin (150mg/kg) enjekte edildi ve 21 gün süresince DN modeli oluşması için beklenildi. Kontrol grubuna bir uygulama yapılmazken, DN grubuna serum fizyolojik, DN+Sax-2 ve DN+Sax-10 gruplarına ise sırasıyla 2 ve 10mg/kg dozlarında Sax, oral gavaj yoluyla 15 gün süresince uygulandı. Bu süre boyunca farelerde nosiseptif davranış testleri (hot plate, tail flick, von Frey) gerçekleştirildi. 15.gün fareler dekapite edilerek pankreas ve kan dokuları toplandı. Çalışmanın in vitro basamağında ise 1-2 günlük Wistar Albino cinsi sıçanlardan dorsal kök gangliyonları (DKG) 24 saat yüksek glikoza maruz bırakıldı ve Sax'ın hücre canlılığına etkisi ile kullandığı hücresel yolak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes is chronic disease caused by impaired insulin metabolism and prolonged hyperglycemia leads to diabetic neuropathy (DN). In study, we evaluated efficacy of Saxagliptin (Sax), DPP-4 inhibitor, in DN models. Material and Method: In study, 40 Balb-c male mice were divided into 4 groups as control, DN, DN+Sax-2 and DN+Sax-10 (n=10). Groups except control were injected intraperitoneally with single dose of streptozotocin (150mg/kg) and waited for 21 days for formation of DN model. While no treatment was given to control group, saline was administered to DN group and Sax was administered to DN+Sax-2 and DN+Sax-10 groups at doses of 2 and 10mg/kg, respectively, by oral gavage for 15 days. During this period, nociceptive behavioral tests (hot plate, tail flick, von Frey) were performed. On 15th day, mice were decapitated, pancreas and blood tissues were collected. In in vitro step of study, dorsal root ganglia (DRG) of 1-2 day old Wistar Albino rats were exposed to high glucose for 24 hours and effect of Sax on cell viability and cellular pathway used were determined.