Diyabetik ratlarda oluşturulan deneysel periodontitis modelinde gallik asitin kemik rezorpsiyonu üzerine etkisi
Effect of gallic acid on bone resorption in an experimental periodontitis model created in diabetic rats
- Tez No: 946945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA MUSLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, literatürde diş hekimliği alanında sınırlı sayıda çalışmaya konu olan gallik asiti kullanarak, diyabetik ratlarda oluşturulan deneysel periodontitis modelinde alveolar kemik rezorpsiyonu üzerine etkisini araştırmayı; ayrıca immünohistokimyasal olarak interlökin-1β (IL-1β), interlökin-10 (IL-10), osteoprotegerin (OPG), nükleer faktör kappa B'nin reseptör aktivatörü ligandı (RANKL) ve kaspaz-3 düzeylerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma, yaşları ortalama 4 aylık, ağırlıkları ortalama 230-250 gr olan 48 adet erkek Wistar albino rat üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney hayvanları 6 gruba ayrılmıştır ve her grup 8 deney hayvanından oluşmuştur. Ratlarda deneysel periodontitis oluşturmak amacıyla alt 1. molar dişlerinin etrafına 4.0 ipek süturlar subgingival konumda yerleştirilmiştir. Periodontitis oluşturulacak hayvanlara sadece intraperitoneal genel anestezik enjekte edilmiştir. Deneysel diyabet oluşturmak amacıyla Streptozotosin (STZ) taze hazırlanan 0.1 M sitrat tampon (pH 4.5) içerisinde çözüldükten sonra tek doz (60 mg/kg) intraperitoneal olarak uygulanmıştır.Diabet oluşumu rat kuyruklarından alınan kan değerlerinin ölçülmesi ile doğrulanmıştır. Diyabet oluşturulduktan sonra sütur yerleştirilen D+P+G25 grubuna günlük 25 mg/kg , diğer D+P+G50 grubuna ise günlük 50 mg/kg gallik asit 14 gün boyunca gastrik gavaj yoluyla uygulanmıştır. Hayvanlar operasyondan sonra 14. günde saktifiye edilmiştir. Sakrifiye edildikten sonra immünohistokimyasal olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda gallik asitin sistemik olarak kullanılmasıyla anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. RANKL ekspresyonları incelendiğinde K, D+P+G25 ve D+P+G50 gruplarında önemli düzeyde immunpozitifliklere rastlanmadı. D grubunda hafif düzeyde, P grubunda orta ve D+P grubunda ise şiddetli düzeyde olduğu görüldü. Tedavi gruplarından olan D+P+G25 ve D+P+G50 gruplarında ise RANKL immunpozitifliğinin K grubuna oranla bile daha düşük düzeylerde olduğu görüldü. OPG immunpozitiflikleri yönünden incelendiğinde, K, P, D ve D+P gruplarında önemli düzeyde ekspresyonlar görülmedi. D+P+G25 grubunda hafif, D+P+G50 grubunda ise orta şiddette immunpozitiflikler görüldü. Cas3 immunpozitiflikleri, K, D+P+G25 ve D+P+G50 önemli düzeyde değildi. Ekspreyonlar P grubunda hafif, D grubunda orta ve D+P grubunda ise şiddetli düzeydeydi. IL-1β ekspresyonları değerlendirildiğinde, K, D+P+G25 ve D+P+G50 gruplarında önemli düzeyde immunpozitifliklere rastlanmadı. D grubunda hafif düzeyde, P grubunda orta düzeyde ve D+P grubunda ise şiddetli düzeyde olduğu belirlendi. IL-10 immunpozitiflikleri değerlendirildiğinde ise, K, P, D ve D+P gruplarında önemli düzeyde immunpozitifliğe rastlanmazken, D+P+G25 ve D+P+G50 gruplarında hafif düzeyde immunpozitiflikler olduğu görüldü. Bu çalışmada, gallik asidin sistemik olarak uygulanmasının periodontal biyobelirteçler (RANKL, OPG, Caspase-3, IL-1β, IL-10) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bulgular gallik asidin inflamasyonu baskılayıcı, apoptozu azaltıcı ve anti-inflamatuvar yanıtı destekleyici potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda, gallik asidin moleküler düzeydeki etki mekanizmalarının in vitro modellerde daha ayrıntılı incelenmesi; farklı doz ve süre uygulamalarıyla in vivo deneysel periodontitis modellerinde uzun vadeli etkilerinin değerlendirilmesi; ayrıca insan klinik çalışmalarında biyobelirteç profili, doku iyileşmesi ve tedavi başarısı üzerindeki etkilerinin ortaya konması gerekmektedir. Bu çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda gallik asitin klinik kullanımı konusunda literatüre katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of gallic acid, a compound with limited applications in the field of dentistry, on alveolar bone resorption in an experimental periodontitis model induced in diabetic rats. Furthermore, the study evaluated the immunohistochemical expression levels of interleukin-1β (IL-1β), interleukin-10 (IL-10), osteoprotegerin (OPG), receptor activator of nuclear factor kappa-B ligand (RANKL), and caspase-3 (Cas3). The experiment was conducted on 48 male Wistar albino rats, approximately 4 months old and weighing 230–250 g, divided into six groups (n=8). Experimental periodontitis was induced by placing 4.0 silk ligatures subgingivally around the mandibular first molars. Diabetes was induced via a single intraperitoneal injection of streptozotocin (60 mg/kg) dissolved in 0.1 M citrate buffer (pH 4.5), and hyperglycemia was confirmed by blood glucose measurement from the tail vein. Following diabetes induction, gallic acid was administered via gastric gavage at 25 mg/kg and 50 mg/kg daily for 14 days in D+P+G25 and D+P+G50 groups, respectively. All animals were sacrificed on day 14, and tissues were analyzed immunohistochemically. Results showed that systemic gallic acid administration led to significant findings. RANKL immunopositivity was absent in the control and treatment groups (D+P+G25, D+P+G50), but present at varying intensities in the disease groups. OPG expression was minimal in untreated groups but increased in a dose-dependent manner in gallic acid-treated groups. Cas3 and IL-1β expressions were similarly suppressed in treatment groups compared to diseased controls. IL-10 expression was only observed in the treatment groups, albeit at mild levels. These findings indicate that gallic acid possesses anti-inflammatory, anti-apoptotic, and immunomodulatory effects on periodontal tissues under diabetic conditions. Further studies are warranted to elucidate the molecular mechanisms of gallic acid through in vitro models, evaluate its long-term efficacy in vivo at various doses and durations, and determine its clinical potential in human trials concerning biomarker modulation, tissue regeneration, and therapeutic outcomes.