İlköğretim okulu öğrencilerinin (12-14 yaş) benlik tasarımı, atılganlık ve kendini açma düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişki
The Relationship between primary school students self-concept, assertiveness and self-disclosure and their academic succes
- Tez No: 93837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
BOLUM I ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim okulu öğrencilerinin benlik tasarımı, atılganlık ve kendini açma düzeylerinin akademik başarıları ile ilişkisi araştın lmıştır. Ayrıca bu özellikler cinsiyet, okul türü, anne-baba eğitim düzeyi, ailenin ekonomik durumu ve basan algısı ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu araştırmada survey metodu kullanılmıştır. Araştırma örneklemini Konya ilinde üç ilköğretim okulunda okuyan 12-14 yaş arası öğrencilerden 60'sı kız, 50'si erkek toplam 110 öğrenci oluşturmuştur. Araştımıanın verilerini toplamak amacıyla Benlik Tasanm Envanteri, Kendini Açma Envanteri, Atılganlık Envanteri, kimlik bilgileri için de kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada istatistiksel işlem olarak; 't-testi' ve 'varyans analizi' kullanılmıştır. Araştırma bulgulan aşağıda özetlenmiştir: 1. Öğrencilerin benlik tasanmı, kendini açma ve atılganlıkları (bağımlı değişkenler) arasında önemli bir ilişki vardır. 2. Erkek öğrencilerin benlik tasanmı, atılganlık seviyeleri kız öğrencilerinkinden yüksektir. Bununla birlikte kız öğrencilerin kendini açma seviyesi erkeklerinkinden yüksektir. 3. Öğrencilerin ailelerinin sosyo-ekonomik ve eğitim seviyeleri ile öğrencilerin benlik tasanmı, kendini açma, atılganlık düzeyleri arasında önemli bir ilişki vardır. 4. Öğrencilerin basan algılan ile benlik tasanmı, kendini açma ve atılganlık düzeyleri arasında önemli bir ilişki vardır. 5. Öğrencilerin akademik başanlan ile bağımlı değişkenler arasında önemli bir ilişki vardır. V3 )
Özet (Çeviri)
The relationship between primary school students self-concept, assertiveness and self-disclosure and their academic success Summary This study investigates that whether there is a relationship between primary school students' academic success and the level of self-disclosure, assertiveness and self-concept. In addition, this study examines gender, school type, the level of parents' education and income, and perception of success in comparison with those issues explained above. In this study, the survey method was used. The sample consists of 1 10 students (60 girls and 50 boys) aged between 12 and 14 years in three primary schools in Konya LEA. The instruments used in this study were Self-Concept, Self-Disclosure and Assertiveness Inventories. Additionally, the special form was used to analyse the sample's identity issues. The data collected for this study were analysed by using 't test' and 'variance analysis'. The findings of this study were: 1. There is a considerable relationship between primary school students' self concept, self disclosure and their assertiveness (dependent variables). 2. Boy students' self concept and their assertiveness levels are higher than the girls'. However, the girl students' self-disclosure level is higher than the boys'. 3. There is a considerable relationship between the level of students' parents socio-economics and education, and the students self-concept, assertiveness and self- disclosure levels. 4. There is a considerable relationship between the perception of students' success, self-concept, assertiveness and self disclosure. 5. There is also a considerable relationship between the students' academic success and the dependent variables. ii tc YflKsncö?RrriM kdrulu DOKÜMANTASYON JfEUOZt