Enhancing android for embedded systems: Customizing the android open source project for dedicated applications
Gömülü sistemler için android'in geliştirilmesi: Özel uygulamalar için android açık kaynak projesini özelleştirme
  1. Tez No: 938370
  2. Yazar: MOHAMMAD HASSAN
  3. Danışmanlar: DR. IHAB ELAFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Akıllı saatler, otomobiller, televizyon ekranları, otomatik para çekme makineleri (ATM'ler) gibi kompakt gömülü cihazlarda ve diğer çeşitli kritik uygulamalarda kullanıma yönelik işletim sistemlerinin gelişmesi, Android gibi açık kaynaklı bir platforma dayalı modern bir işletim sisteminin gerekliliğinin altını çizdi. . Bu platform, ayarların ve uygulama özelliklerinin değiştirilmesine ve uzaktan kontrol edilmesine olanak tanır. Ancak başlatma hızını artırmak ve bu tür değişiklikleri yönetmek karmaşık ancak çok önemlidir. Bu tezde, Android'in küçük gömülü sistemlerde, özellikle de ARM çekirdekli Çip Üzerinde Sistem (SoC) mimarilerinde çalışan sistemlerde kullanım için uyarlanmasını araştırıyoruz. Sürüm adlandırma ve numaralandırma, dosya erişimi veya komut yürütme için uygulama izinlerini değiştirme, sistem önyüklemesini hızlandırma, uzaktan sistem değişikliği ve kontrolü ve önyükleme sırasında yürütülecek komut dosyalarının oluşturulması gibi kritik hususları inceliyoruz. Ek olarak bu çalışma, herhangi bir tutarsızlığı, bunların nasıl ele alındığını ve bu sistemlerle çalışırken dikkate alınması gereken temel hususları belirlemek için çeşitli modellerdeki farklı Android sürümlerini araştırıyor. Ayrıca gömülü uygulamalar için Android tabanlı mini gömülü sistemler geliştirmeyle ilgili genel adımları ve dikkat edilmesi gereken noktaları da özetliyoruz.
Özet (Çeviri)
The advancement of operating systems for utilisation in compact embedded devices such as smartwatches, automobiles, television screens, automated teller machines (ATMs), and various other critical applications has underscored the necessity for a streamlined operating system based on an open-source platform like Android. This platform allows for modifying and remote control of settings and application capabilities. However, enhancing the startup speed and managing such modifications are complex yet crucial. In this thesis, we explore the adaptation of Android for use in small embedded systems, specifically those operating on System on Chip (SoC) architectures with ARM cores. We examine critical aspects such as version naming and numbering, modifying application permissions for file access or command execution, accelerating system boot, remote system modification and control, and the creation of scripts to execute upon boot. Additionally, this study investigates different Android versions across various models to identify any discrepancies, how these are addressed, and the essential considerations for working with these systems. We also outline the general steps and considerations involved in developing mini-embedded systems based on Android for embedded applications.