Total diz artroplastisi geçirmiş bireylerde anti gravite koşu bandı eğitiminin yürüyüş, denge, mobilite ve kinezyofobi üzerine etkisi
The effect of antigravity treadmill training on gait, balance, mobility and kinesiophobia in individuals who had total knee arthroplasty
- Tez No: 938376
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ANAFOROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Total diz artroplastisi (TDA) sonrası kişilerde ağrı, eklem hareket açıklığının azalması ve kuvvet kaybıyla yürüyüşte asimetriler oluşmaktadır. Bu çalışma TDA sonrası anti gravite (AG) koşu bandında yürüyüş eğitimiyle konvansiyonel fizyoterapinin yürüyüş, denge, mobilite ve kinezyofobi üzerine etkilerini karşılaştırılması amacıyla planlandı. Çalışmamız prospektif kontrollü bir araştırmadır. Çalışmaya yaşları 49-86 (67.7±9.4 yıl) arasında, TDA geçirmiş postoperatif 3.haftasında, gönüllü, aydınlatılmış onam formu alınmış 26 birey katıldı. Çalışmaya dâhil edilen bireyler rastgele AG grubu (AGG) ve kontrol grubuna (KG) dağıtıldı. Her iki grubun katılımcılarının tedavi öncesi ve sonrası görsel analog skalası (GAS) ile ağrı şiddeti, devamlı pasif hareket cihazı (CPM) ile (göz açık-kapalı) alt ekstremite pozisyon hissi, Berg Denge Ölçeği ile dengesi, C-Mill yürüyüş bandında yürüyüş analizi, Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT), 10 m yürüme testleriyle mobilitesi değerlendirildi. Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile kinezyofobi değerlendirmesi yapıldı. 6 hafta boyunca, haftada 3 gün iki gruba konservatif tedavi, araştırma grubuna ayrıca AG koşu bandında yürüyüş eğitimi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
After total knee arthroplasty (TKA), individuals experience pain, decreased range of motion, and loss of strength, leading to asymmetries in walking. This study was planned to compare the effects of anti-gravity (AG) treadmill walking training and conventional physiotherapy on walking, balance, mobility, and kinesiophobia after TKA. Our study is a prospective controlled study. 26 volunteers, aged between 49- 86 (67.7±9.4 years), who had undergone TKA and were in the 3rd postoperative week, participated in the study. The individuals included in the study were randomly distributed to the AG group (AGG) and the control group (CG). The participants in both groups were assessed for pain intensity with visual analog scale (VAS), lower extremity position sense with CPM (eyes open-closed), balance with Berg Balance Scale, gait analysis on C-Mill treadmill, SKYT, and mobility with 10 m walking tests before and after treatment. Kinesiophobia was assessed with Tampa Kinesiophobia Scale. Conservative treatment was applied to both groups 3 days a week for 6 weeks, and walking training on AG treadmill was also applied to the research group.