Türkiye'de aktif işgücü piyasası politikalarının işsizliğe ve istihdama etkileri
The effects of active labor market policies on unemployment and employment in Turkey
  1. Tez No: 938390
  2. Yazar: TURAN ÇİDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de aktif işgücü piyasası politikaları kapsamında uygulanan aktif işgücü programlarının işsizlik ve işgücü üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada aktif işgücü programlarının işsizlik ve işgücü üzerindeki etkileri incelenirken bu programların cinsiyet bazında etkileri de analiz edilmiştir. Ayrıca ilgili literatürde dikkate alınarak işsizlik ve işgücü üzerinde etkilerinin olduğu düşünülen kamu harcamaları, reel döviz kuru, sanayi üretim endeksi ve tüketici fiyat endeksi de analize dâhil edilmiştir. Çalışmada değişkenlerin durağanlık sınaması geleneksel birim kök testlerinden ADF ve PP birim kök testi ve yapısal kırılmayı dikkate alan birim kök testlerinden Lee-Strazicich (2003) birim kök testi uygulanarak yapılmıştır. Sonrasında nedensellik analizine geçilerek değişkenlere sırasıyla Hacker ve Hatemi-J (2006) bootstrap nedensellik testi, Hatemi-J (2012) asimetrik nedensellik testi ve Balcılar ve diğerleri (2010) bootstrap kayan pencere nedensellik testi uygulanmıştır. Çalışmada, cinsiyet bazında ayrı bir analiz yapılmasının yanı sıra, değişkenlerin maruz kaldığı şokları ayrıştırarak nedensellik ilişkisini inceleyen Hatemi-J (2012) asimetrik nedensellik testinin uygulanması ve nedenselliğin dönemsel olarak analiz edilmesine olanak tanıyan Balcılar ve diğerleri (2010) kayan pencere nedensellik testinin kullanılması, bu çalışmayı literatürdeki diğer çalışmalardan farklı kılmaktadır. Elde edilen bulgulara göre de aktif işgücü programlarının etkinliğinin artırılmasına yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the impacts of active labor market programs, implemented within the scope of active labor market policies in Turkey, on unemployment and the labor force. While investigating the effects of these programs on unemployment and labor force participation, the study also analyzes their gender- based impacts. In addition, public expenditures, real exchange rate, industrial production index and consumer price index, which are thought to have effects on unemployment and labor force by taking into account the relevant literature, were also included in the analysis. The stationarity of the variables is tested using both traditional unit root tests namely, the Augmented Dickey-Fuller (ADF) and Phillips-Perron (PP) tests and the Lee- Strazicich (2003) unit root test, which accounts for structural breaks. Subsequently, causality analyses are conducted, applying the Hacker and Hatemi-J (2006) bootstrap causality test, the Hatemi-J (2012) asymmetric causality test, and the Balcilar et al. (2010) bootstrap rolling window causality test. The application of a gender-disaggregated analysis, along with the implementation of the Hatemi-J (2012) test which explores causality by decomposing shocks to the variables and the Balcilar et al. (2010) test which enables a time-varying investigation of causality distinguishes this study from previous literature. Based on the empirical findings, several policy recommendations are proposed to enhance the effectiveness of active labor market programs.