Aktif işgücü piyasası politikası uygulamalarında yerel yönetimlerin yeri
The role of local administrations in the aktive labour market policy implementation
  1. Tez No: 218348
  2. Yazar: SEVİL ÖZTÜRK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN CEYLAN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalısmanın amacı, issizliğin önemli bir sorun olduğu günümüzde Türkiye'de yerel yönetimlerin uyguladığı aktif isgücü politikalarından olan mesleki eğitim programlarının neler olduğuna yer vermek ve bu uygulamaların issizliği önlemedeki etkisinin ne olduğunu ortaya koymaktır. Günümüzde küresellesme süreci ile birlikte hızla artan issizlik karsısında birçok ülke isgücü piyasasına müdahale etmektedir. Türkiye'de aktif ve pasif isgücü programlarını yürütmekle yetkili kurulus ?SKUR'dur. Ancak ?SKUR tek basına bu soruna çözmeye yetmemektedir. Bu anlamda genis bir isbirliğine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'de belediyeler o bölgedeki issizlik sorununa çözüm bulabilmek için birçok çalısma yürütmektedir. Çalısmanın birinci bölümünde aktif isgücü politikalarının gelisiminden, issizliği önlemedeki etkisinden ve bu politikaların genel olarak neler olduğundan bahsedildikten sonra günümüzde giderek önemi artan adem-i merkeziyetçi uygulamaların aktif isgücü politikalarını nasıl etkilediğinden ve yerel aktif isgücü politikalarına neden ihtiyaç duyulduğundan ve bunların öneminden bahsettik. Çalısmanın ikinci bölümünde Türkiye'deki istihdamın ve ağırlıklı olarak issizliğin yapısı hakkında genel bilgi verildikten sonra Türkiye'de uygulanan aktif isgücü politikalarının neler olduğundan bahsedildi. Özellikle Türkiye'de uygulanan A?PP uygulamalarına yer veremizin nedeni bu uygulamaların kapsamını ortaya koymaktır. Çalısmanın üçüncü ve son bölümünde, Türkiye'deki yerel yönetim sisteminin genel yapısı hakkında bilgi verildikten sonra, Türkiye'de belediyelerin uyguladığı aktif isgücü politikalarından olan mesleki eğitim programlarından örnekler verilerek, bu programların issizliği önlemedeki etkisini ve kapsamını ortaya koymaya çalıstık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is accommodating what the occupational training programs that?s municipalites? policy of active labour that?s important daily problem of unemployment and what the effectiveness of these applications at the prevent of unemployment. Nowadays many countries are interfering the labour market at the front of increasing unemployment with the period of globalism. The authorized establishment is ISKUR to execute the active and passive labour programs in Turkey. But ISKUR is not enough to solve this problem as alone. In this case that?s needed a huge collaboration. In this context; the municipatilities in Turkey are executing many studies to find solution to unemployment problem where in that location. At the first section of study; we have mentioned that?s about how affected of actice labour policies from centralized applications in nowadays that??s increasing importance in day by day an why to be needed to active labour policies and its importance; after have mentioned that development of active labour policies, its effect at the prevent to unemployment and what these policies as generally. At the second section of study; has been mentioned about what the applying active labour policies in Turkey; after giving general information about employment and especially the structure of unemployyment in Turkey. The reason of accommodate to applying AIPP applications especially in Turkey is manifesting the coverage of these applications. At the third and the last section of study; we try to manifest to coverage and effect at the prevent to unemployment of these programs with exampled by occupational training programs that?s applying active labour policies of municipalities in Turkey; after has been giving information about general structure of local municipal system in Turkey.