Evaluation and economic study of a pv system installed in an industry
Bir sektörde kurulmuş bir pv sisteminin değerlendirilmesi ve ekonomik çalışması
- Tez No: 938422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA ABUNİMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, geleneksel enerji tüketimi, artan enerji talebi ve çevresel etkilerle ilgili endişelerden yola çıkarak Pakistan'daki Nishat Tekstil Fabrikalarında güneş fotovoltaik (PV) sisteminin fizibilitesini ve uygulamasını araştırıyor. Güneş enerjisi temizliği, yenilenebilirliği ve bolluğu nedeniyle umut verici bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Çalışma, Lahor'daki Nishat Termik Santrali'nde değirmenler için 38,6 MW üretim yapan 40 MW'lık endüstriyel güneş enerjisi santralinin başarılı uygulamasını detaylandırıyor. Araştırma, güneş enerjisi kaynağı değerlendirmesi, ekipman seçimi ve performans analizini kapsayan, Nishat Mills'in enerji gereksinimlerini karşılamak üzere uyarlanmış PV sistem tasarımının teknik yönlerini değerlendiriyor. Optimum panel yönlendirmesi için saha araştırma sonuçları, yüksek verimli PV modüllerinin, invertörlerin, transformatörlerin seçimi ve sistem koruma önlemleri dahil olmak üzere tasarım ve operasyonel hususları inceler.
Özet (Çeviri)
This research investigates the feasibility and implementation of a solar photovoltaic (PV) system at Nishat Textile Mills in Pakistan, prompted by concerns regarding conventional energy depletion, escalating energy demand, and environmental impact. Solar energy emerges as a promising solution due to its cleanliness, renewability, and abundance. The study details the successful implementation of a 40 MW industrial solar power plant at Nishat Thermal Power Plant in Lahore, producing 38.6 MW for the mills. The research evaluates the technical aspects of PV system design tailored to meet Nishat Mills' energy requirements, encompassing solar resource assessment, equipment selection, and performance analysis. It examines design and operational aspects, including site survey results for optimal panel orientation, selection of high-efficiency PV modules, inverters, transformers, and system protection measures.