Batarya depolamalı PV güneş enerji sistemlerinde ideal sistem büyüklüğünün genetik algoritma ile tespit edilmesi
Determining the ideal system size in battery storage PV solar systems by genetic algorithm
  1. Tez No: 729282
  2. Yazar: RECEP TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TURAY KAYMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, genetik algoritma teknikleri ile ideal sistem büyüklüğü tespit etme problemi çalışılmıştır. Tüketim tesisinin olduğu yerde kurulacak batarya depolamalı PV güneş enerjisi sistemi konu edinmiştir. Bu tercihin yapılmasında günümüz pazar trendleri etkili olmuştur. Algoritmayla elde edilen sonuçlar, PVSOL yazılımında simüle edilerek başarısı sınanmıştır. Literatürde benzer çalışmalar spesifik senaryolar ve bölgesel elektrik dağıtım kuralları çerçevesinde yapılmıştır. Bu çalışmada da ülkemizdeki elektrik dağıtım koşulları gözetilmiştir ve pazarda satışta olan gerçek ürünlerden hareketle gerçek sistem büyüklüğü tespit edilmeye çalışmıştır. Bu çalışmanın yapılmasındaki motivasyonlardan biri günümüzde bu optimizasyonu yapan bir uygulama olmamasıdır. Kurulan sistemler, mevzuatın güç sınırlaması olması sebebinden de hareketle genelde en yüksek kapasiteli sistem olmaktadır. Diğer motivasyon ise literatüre ülkemizin günümüz tekno-ekonomik verileriyle gerçekçi bir çalışma örneği kazandırmaktır. Ortaya çıkan algoritma farklı marka model ürünlerle ve farklı lokasyonlar için kullanılabilecek niteliktedir. İhtiyaç duyulan veriler, tez çalışması içerisinde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find the ideal size of the main components of the battery storage PV solar energy systems installed in the place of electricity consumption, using the“Genetic Algorithm”method, which is a kind of optimization technique. The results obtained were simulated in PVSOL software and performance evaluation was made. Similar studies have been carried out in the literature within the framework of specific scenarios and regional electricity distribution rules. In this study, the electricity distribution conditions in our country were observed and the actual system size was tried to be determined based on the real products on sale in the market. One of the main motivations for this study is that there is no application that makes this optimization today. The systems installed are generally the systems with the highest capacity, due to the power limitation of the legislation. The second main motivation is to bring a realistic study example to the literature with today's techno-economic data of our country. The resulting algorithm can be used with different brand and model products and for different locations. The required data mentioned in the thesis study. Differrent models will change results and it can be observed easily via the model which presented in this study. The result of optimisation problem were tested in PVSOL environment and assesments were made.