Design and control of an agricultural microgrid for grid-connected and off-grid applications
Şebekeye bağlı ve şebekeden bağımsız uygulamalar için tarımsal mikro şebekenin tasarımı ve kontrolü
  1. Tez No: 994614
  2. Yazar: MOHAMMADHOSSEIN MOKHTARE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN KEYSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Mikroşebekeler, tarımsal işletmelerin elektrifikasyonu için dağıtık enerji kaynaklarının entegre edilmesinde uygulanabilir bir çözüm sunmaktadır. Ancak, bu tür sistemlerin tasarımı ve kontrolü, çeşitli teknik ve ekonomik parametrelerin eş zamanlı olarak değerlendirilmesini gerektiren karmaşık bir süreçtir. Bu tez, güneş enerjisi (PV) ve su depolama ile batarya enerji depolama sistemlerinden oluşan hibrit bir depolama çözümünü içeren bir tarımsal mikroşebeke topolojisini analiz etmektedir. Tasarım aşamasında, hem şebeke bağlantılı hem de şebekeden bağımsız uygulamalara uyarlanabilen bir optimal boyutlandırma yöntemi geliştirilmiştir. Güneş paneli dizisinin anma gücü ve depolama sistemlerinin kapasiteleri, tekno-ekonomik değerlendirme metrikleri kullanılarak optimize edilmiştir. Sunulan yöntem, mikroşebeke operasyonunu modellemek için bir su-enerji yönetim sistemi içermekte ve çiftliğin sulama suyu gereksinimlerini temsil etmek için doğrudan bir yaklaşım kullanmaktadır. Ayrıca, bataryaların çevrim ömrü ve elektrikli su pompasının çalışmasındaki doğrusal olmayan durumlar da dikkate alınmıştır. Önerilen optimal boyutlandırma yöntemi, bir vaka çalışmasının simülasyon sonuçları ile doğrulanmıştır. Kontrol aşamasında, tarımsal mikroşebeke bünyesindeki hibrit solar evirici ve değişken frekanslı sürücünün koordinasyonunu sağlayan bir denetleyici kontrol sistemi önerilmiştir. Geliştirilen kontrol sistemi; su pompalama ve batarya şarj işlemlerinin eş zamanlı yapılabilmesine olanak tanımakta, verimli ve hızlı maksimum güç noktası takibi sağlamakta ve pompa ile batarya enerji depolama sistemi arasındaki güç dağıtımı üzerinde hassas kontrol sunmaktadır. Önerilen kontrol stratejisi, bu araştırma kapsamında kurulan bir tarımsal mikroşebeke deney düzeneği üzerinde gerçekleştirilen kapsamlı deneylerle doğrulanmıştır. Özetle bu çalışma, tarımsal mikroşebekelerin tasarımı ve kontrolü için bir çerçeve sunmakta ve pratik uygulama için temel noktaları belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Microgrids offer a viable solution for integrating distributed energy resources to electrify agricultural farms. However, designing and controlling such systems is complex and requires consideration of various technical and economic parameters. This thesis analyzes an agricultural microgrid topology that incorporates solar PV and hybrid storage, comprising water and battery energy storage systems. In the design phase, an optimal sizing method is developed that is applicable to grid-connected and off-grid applications. The rated power of the solar PV array and the capacities of storage systems are optimized using techno-economic evaluation metrics. The methodology includes a water-energy management system to model microgrid operation and utilizes a straightforward approach to represent irrigation requirements. The battery cycle life and nonlinearities of electric water pump operation are also incorporated. The simulation results of a case study validate the proposed sizing method. In the control phase, a supervisory control system is proposed that coordinates the hybrid solar inverter and the variable frequency drive within the agricultural microgrid. The developed control system enables simultaneous pumping of water and charging of batteries, ensures efficient and fast maximum power point tracking, and provides precise control over power distribution between the pump and the battery energy storage system. The proposed control strategy is validated through extensive experiments on an agricultural microgrid test bench installed within the scope of this research. In summary, this research provides a framework for the design and control of agricultural microgrids and identifies key points for practical implementation.