Analysis of phosphate and fertilizer production in Morocco
Fas'ta fosfat ve gübre üretiminin analizi
- Tez No: 938440
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MERT MEHMET OYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Fosfor, yaşam için en hayati elementlerden biridir. Fosfat suda, suda çözünen organik maddelerde, partikül olarak ve canlı organizmalarda bulunabilir. Bitkilerin gelişmesi ve büyümesi için gereklidir. Gübrelerde yaygın olarak bulunan üç ana elementten biridir. Fosfat ve fosforik asit içeren gübreler, fosfat kayasının çıkarılması ve işlenmesiyle yapılır. Fosfat üretiminin %90'dan fazlası tarım sektöründe kullanılmaktadır. Yiyecek ve içecek üretimi, hayvan yemi ve teknoloji gibi çok sayıda endüstri de fosfat kullanır. FAO organizasyonundan alınan dünya ülkeleri ihracat ve ithalat miktar (ton cinsinden) verileri kullanılarak, fosfat kayası, DAP, MAP, %35'in üzerinde süperfosfat, NPK ve Diğer NP gübreler için 2002-2021 yılları arasında ülkelerin zaman serisi verilerine doğrusal trend analizi yapılmıştır. Dünya ithalat ve ihracatı için genel bir eğilim elde edilmiş ve bu 2022-2040 yılları arasında tahmin analizi için kullanılmıştır. Her bir ürün için ihracat fırsatları da belirlendi. Fas için tarımsal kullanım ve üretim verileri dahil edilerek daha detaylı analizler yapıldı. En önemli üretim ülkelerinin rezerv değişimleri de gösterildi. Fas için tüm gübrelerin toplam ihracat miktarı ve fosfat kayaç madenciliği dikkate alınarak bir yatırım tahmini yapılmıştır. Tahmin, FAO'nun 2022 gerçek verileri kullanılarak test edildi. Genel trend analizine göre Fas'ın toplam gübre üretim kapasitesi (5 ürün için) 2038 yılına kadar yeterlidir. Bununla birlikte, ihracat fırsatı analizi, Fas'ın özellikle DAP/MAP ürünlerindeki Çin kısıtlama politikaları nedeniyle önümüzdeki yıllarda üretim kapasitesini artırması gerektiğini göstermiştir. Tarihsel rezerv verileri, Fas'ın rezervlerinin istikrarlı olduğunu, ancak diğer gübre ihracatçısı ülkelerin rezervlerinin çoğunun azalma eğiliminde olduğunu gösterdi. OCP, fosfat kayası ihracatını azaltmakta ve gübre üretimini arttırmaktadır. Bu durum, kamu şirketinin ve Fas hükümetinin karını artıracaktır. Tahmin analizi 2022 için test edildi. Bu yıl, 2008 yılında olduğu gibi dünyada oluşan fiyat artışı nedeniyle piyasa tahminleri değişti ve önemli ölçüde azaldı. Ukrayna savaşı bu fiyat artışını tetiklemiştir.
Özet (Çeviri)
Phosphorus is one of the most vital elements for life. Phosphate can be present in water, in organic substances that are soluble in water or as a particle, and in living organisms. It is essential to the development and growth of plants. It is one of the three main elements commonly found in fertilizers. Fertilizers containing phosphate and phosphoric acid are made by mining and processing phosphate rock. More than 90% of the phosphate production are used ın agricultural sector. Numerous industries such as manufacturing of food and beverages, feed for animals, and technology also use phosphate including products. By using the world countries' export and import quantity (in tonnes) data taken from FAO organization, the linear trend analysis was done to the time series data of countries between 2002-2021 for phosphate rock, DAP, MAP, Superphosphate above 35%, NPK and Other NP fertilizers. A general trend was obtained for the world import and export and this was used for forecast analysis between 2022-2040. Export opportunities for each product were also identified. Much detailed analysis was done for Morocco by including agricultural use and production data. The most important countries' reserve variations were also shown. An investment forecast was done for Morocco by considering total export quantity of all fertilizers and phosphate rock mining. The forecast was tested by using 2022 real data from FAO. According to general analysis, Morocco's total fertilizer production capacity (for 5 products) is enough up to 2038. However, the export opportunity analysis showed that Morocco should increase their capacity of production in following years due to Chinese restriction policies especially in DAP/MAP products. Historical reserve data showed that Morocco's reserves are stable, however most of the other fertilizer exporter countries' reserves are in decreasing tendency. OCP is decreasing phosphate rock exports and increasing fertilizer production. This will increase the profits of the national company and the Moroccan government. The forecast analysis was tested for 2022. In this year the market predictions changed and substantially decreased due to price spike formed in the world as in the 2008. The Ukranian war has triggered this spike.