Diş hekimliği fakültesi öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerinin ve kariyer planlamalarının incelenmesi
An examination of entrepreneurial tendencies and career planning of dentistry faculty students
  1. Tez No: 938455
  2. Yazar: SIDIKA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA KEKLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışma, diş hekimliği öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerini belirleyerek bu eğilimlerin kariyer planlamalarına ve girişimciliği bir kariyer tercihi olarak benimsemelerine etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, YKS başarı sıralamasına göre üst ve alt dilimlerde yer alan toplam altı üniversiteden birinci ve beşinci sınıf öğrencilerine anket uygulanmıştır. Veri toplama sürecinde, kişisel bilgiler, Üniversite Öğrencileri Girişimcilik Ölçeği (ÜÖGÖ) ve Kariyer Planlama Ölçeği (KPÖ) kullanılmış ve 584 öğrenci tarafından cevaplandırılmıştır. Analizler SPSS 27 programında gerçekleştirilmiş; betimsel istatistikler, çoklu korelasyon, doğrusal regresyon ve moderatör analizleri uygulanmıştır. Bulgular, diş hekimliği öğrencilerinin yüksek düzeyde girişimcilik eğilimine sahip olduğunu, %68,3'ünün mezuniyet sonrası kendi diş kliniğini açmayı düşündüğünü göstermektedir. Girişimcilik eğilimi ile kariyer planlama arasında güçlü ve pozitif bir ilişki tespit edilmiştir (R²=0,692). Üniversitenin YKS başarı sıralamasının bu ilişkide düzenleyici rolü olduğu belirlenmiş, üst dilimdeki üniversitelerde okuyan öğrencilerin girişimcilik ve kariyer planlama düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Cinsiyetin girişimcilik ve kariyer planlama üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı; yaş, ekonomik durum, ailede diş hekimi veya girişimci bulunması gibi faktörlerin bu değişkenler üzerinde önemli farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Beşinci sınıf öğrencilerinin girişimcilik ve kariyer planlama puanları, birinci sınıf öğrencilerine kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Çalışmanın bulguları doğrultusunda, diş hekimliği öğrencilerine yönelik girişimcilik ve kariyer planlama eğitimlerinin artırılması, uygulamalı klinik açma modellerinin eğitim programlarına entegre edilmesi ve finansal destek mekanizmalarına dair bilgilendirme sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the entrepreneurial tendencies of dentistry students and analyze how these tendencies influence their career planning and the adoption of entrepreneurship as a career choice. The research encompasses first-year and fifth-year students from six universities, selected based on their rankings in the Turkish Higher Education Institutions Examination (YKS), representing both high and low percentile groups. During the data collection process, personal information, the University Students' Entrepreneurship Scale (USES), and the Career Planning Scale (CPS) were used and responded to by 584 students. Analyses were conducted using SPSS 27, employing descriptive statistics, multiple correlation, linear regression, and moderator analyses. Findings indicate that dentistry students exhibit a high level of entrepreneurial tendencies, with 68.3% considering opening their own dental clinic after graduation. A strong and positive relationship was identified between entrepreneurial tendency and career planning (R²=0.692). Furthermore, university ranking played a moderating role in this relationship, with students from higher-ranked universities demonstrating higher levels of both entrepreneurship and career planning. It was determined that gender did not create a significant difference in entrepreneurship and career planning, whereas factors such as age, economic status, and having a dentist or entrepreneur in the family showed significant differences in these variables. Additionally, fifth-year students scored significantly higher in entrepreneurship and career planning compared to first-year students. Based on the findings of the study, it is recommended to enhance entrepreneurship and career planning education for dentistry students, integrate practical clinic establishment models into educational programs, and provide information regarding financial support mechanisms.