Nikotin tercih eden soydan gelen sıçanların beyinlerinde dopamin reseptörü ve dopamin taşıyıcısı mRNA'larında ekspresyon farklılıkları
Differences in the expression of dopamine receptor and dopamine transporter mRNAs in the brains of nicotine-preferring rats
  1. Tez No: 938462
  2. Yazar: MERVE POZLU ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU BALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Nikotinin bağımlılık yapıcı etkisi, beynin ödül sistemi olan mezokortikolimbik sistemde dopaminerjik nöronların aktivasyonu ile yakından ilişkilidir. Bu sistem, ventral tegmental alan (VTA), nucleus accumbens (NAc) ve prefrontal korteks (PFC) gibi beyin bölgelerini içerir ve ödül, motivasyon ve bağımlılık süreçlerinin düzenlenmesinde kritik rol oynar. Nikotin gibi bağımlılık yapıcı maddeler, bu yollarda dopamin salınımını artırarak ödül mekanizmalarını tetikler ve bağımlılık davranışlarını pekiştirir. Bu çalışmanın amacı, 5 haftalık kronik nikotin maruziyetinin sıçanların mezokortikolimbik dopamin sistemindeki dopamin D1, D2 ve D3 reseptörleri ile dopamin taşıyıcı protein (DAT) mRNA ekspresyonları üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada, nikotin bağımlılığına genetik yatkınlığı olan sıçanlar ile kontrol grupları karşılaştırılarak, genetik faktörlerin bağımlılık süreçlerini nasıl şekillendirdiği ve bu süreçte dopaminerjik sistemde meydana gelen değişiklikler araştırılmıştır. YÖNTEM: 4 grup erişkin erkek hayvan grubu oluşturuldu. 16 hayvan su alan kontrol grubu (SK), 10 hayvan su alan nikotin tercih eden soy grubu (SN), 10 hayvan nikotin alan kontrol grubu (NK), 10 hayvan da oral nikotin alan nikotin tercih eden soy grubu (NN) olarak 5 hafta oral nikotini iki şişeli serbest seçim paradigması şeklinde aldılar. Nikotin uygulaması ilk 2 hafta 10 mg/L (serbest baz), kalan 3 haftada ise 20 mg/l (serbest baz) olacak şekilde beş hafta boyunca gerçekleştirildi. 5 haftalık nikotin alımının ardından, NAc, VTA ve PFC'de dopamin D1, D2, D3 reseptörleri ve DAT mRNA ekspresyonları real-time PCR yöntemiyle ölçüldü. İstatistiksel analizler, gruplar arasında anlamlı fark olup olmadığını değerlendirmek amacıyla ANOVA testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: The addictive effect of nicotine is closely associated with the activation of dopaminergic neurons in the mesocorticolimbic system, the brain's reward system. This system includes brain regions such as the ventral tegmental area (VTA), nucleus accumbens (NAc) and prefrontal cortex (PFC) and plays critical roles in the regulation of reward, motivation and addiction processes. Addictive substances such as nicotine increase dopamine release in these pathways, triggering reward mechanisms and reinforcing addictive behaviors. The aim of this study was to examine the effects of 5-week chronic nicotine exposure on dopamine D1, D2 and D3 receptors and dopamine transporter protein (DAT) mRNA expressions in the mesocorticolimbic dopamine system of rats. In the study, rats with genetic predisposition to nicotine addiction and control groups were compared to investigate how genetic factors shape addiction processes and the changes that occur in the dopaminergic system in this process. METHOD: 4 groups of adult male animals were formed. 16 animals in the control group receiving water (SC), 10 animals in the nicotine-preferring lines group receiving water (SN), 10 animals in the control group receiving nicotine (NC), and 10 animals in the nicotine-preferring lineage group receiving oral nicotine (NN) received oral nicotine for 5 weeks in a two-bottle free choice paradigm. Nicotine administration was 10 mg/L (free base) for the first 2 weeks and 20 mg/l (free base) for the remaining 3 weeks. After 5 weeks of nicotine intake, dopamine D1, D2, D3 receptors and DAT mRNA expression in NAc, VTA and PFC were measured by real-time PCR. Statistical analyses were performed with ANOVA test to evaluate whether there was a significant difference between the groups.