Impact of policy changes on gender perspectives: A social media analysis on Türkiye's withdrawal from the İstanbul Convention Through Natural language processing (NLP)
Politika değişikliklerinin cinsiyet algıları üzerindeki etkisi: Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesinin sosyal medya üzerindeki yansımalarının doğal dil işleme (NLP) yöntemleri ile analizi
- Tez No: 938461
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye, Mayıs 2011'de kadına yönelik şiddetle mücadeleyi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmeyi amaçlayan öncü bir uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi'ni imzalayan ilk ülke olmuştur. Ancak Mart 2021'de, iktidardaki muhafazakâr parti, Türkiye'nin sözleşmeden çekileceğini duyurmuş ve bu karar, toplumda geniş çaplı bir tartışma yaratırken daha derin ideolojik bölünmeleri de gözler önüne sermiştir. Bu çalışma, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesinin ardından toplumsal cinsiyetle ilişkili konulara dair kamuoyundaki duygu yönelimindeki değişimleri incelemektedir. Doğal dil işleme (NLP) teknikleri ve BERT tabanlı derin öğrenme modelleri kullanılarak, 200.000'den fazla kullanıcıya ait 55 milyon Türkçe tweet içeren büyük bir veri kümesi analiz edilmiştir. Kadınların karşılaştığı cinsel taciz, ev içi şiddet ve toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık gibi sorunlara göre tweetleri etiketlemek amacıyla GPT tabanlı büyük dil modelleri de analiz sürecine entegre edilmiştir. Bu yaklaşım, farklı konuların nasıl çeşitli duygusal tonlar ve ideolojik tepkiler uyandırdığını ortaya koymaktadır. Analiz, güçlü duygusal ve ideolojik ayrımları açığa çıkarmış; eşitlik yanlısı ideolojilerin daha olumsuz, karşıt ideolojilerin ise daha olumlu bir tutum sergileyeceği yönündeki ikili varsayımları sorgulatmıştır. Bunun yerine, özellikle İslamcı kadınlar ve feminist erkekler gibi beklenmedik gruplar, olumsuz duygularda en keskin artışı göstermiştir. Bu durum, kadın meselelerine dair söyleme yeni seslerin entegre olduğunu ve ideolojik kalıpların aşıldığını göstermektedir. Feminist söylem eleştirel çizgisini sürdürmüş, ancak önemli ölçüde sertleşmemiştir; bu da keskin bir artıştan ziyade zaten yüksek olan bir kaygı düzeyinin sürekliliğini göstermektedir. Çalışma ayrıca, Türkiye'de din, siyaset ve toplumsal cinsiyet söylemleri arasındaki karmaşık etkileşimi de ortaya koymaktadır. Muhafazakârlık duygusal olarak istikrarını korurken, İslamcılık en belirgin duygusal dönüşümü yaşamıştır. Bu çalışma, toplumsal cinsiyet ve ideolojinin beklenmedik şekillerde etkileştiği karmaşık bir duygusal manzarayı gözler önüne sererek, kültürel tepki teorisi ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dair kamusal söylemin kutuplaşmış bağlamlardaki dinamikleri hakkında derinlemesine bir anlayış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In May 2011, Türkiye became the first country to sign the Istanbul Convention, a groundbreaking treaty aimed at combating violence against women and promoting gender equality. However, in March 2021, Türkiye's ruling conservative party decided to withdraw from the Convention, sparking widespread societal debate and reflecting deeper ideological divisions. This study investigates the shifts in public sentiment regarding women's issues in Türkiye following the country's withdrawal from the Istanbul Convention. Using natural language processing (NLP) techniques and BERT-based deep learning models, a large dataset of 55 million Turkish tweets from over 200,000 users is analysed to examine the changes in discourse related to women's issues across different ideologies, genders, and age groups. To enhance the analysis, GPT-based large language models were integrated to annotate tweets based on challenges women face, such as sexual harassment, domestic violence, and gender-based discrimination, revealing how different topics elicited varied emotional tones and ideological responses. The analysis reveals significant emotional and ideological divides, challenging binary assumptions that pro-equality ideologies would become more negative while anti-gender ideologies would shift positively. Instead, unexpected groups—particularly Islamist women and feminist men—demonstrated the sharpest increases in negativity. This suggests a notable integration of new voices into women-related discourse, defying ideological expectations. While feminist discourse remained consistently critical, it did not escalate significantly, indicating a persistently high baseline of concern rather than a drastic spike. This study further reveals complex interaction between religion, politics, and gender discourse in Türkiye, while Conservatism remained sentimentally stable, Islamism underwent the most pronounced emotional transformation. This study sheds light on the complex emotional landscape where gender and ideology interact in unexpected ways, offering more profound insight into cultural backlash and the dynamics of public discourse on gender equality in polarized contexts.