Nikotin tercih eden sıçan soyları ve kontrollerinde empati benzeri davranışın incelenmesi
Examination of empathy-like behavior in nicotine-preferring rat lines and controls
  1. Tez No: 691869
  2. Yazar: SİNEM DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE KANIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş/Amaç: Bağımlılık tüm dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biridir; bu sorun sadece bağımlı kişiyi değil çevresi ve toplumu da etkilemektedir. Bu tezin amacı; genetik olarak bağımlılığa yatkın bir soydan gelmenin ve bağımlılık yapan ajanın direkt etkilerinin empati ilişkili davranışları nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Bağımlılık yapan bir ajan olan nikotinin; sosyal etkileşimi ve insanlar arası ilişki kurulması için oldukça önemli olan, empati ile ilişkisini araştırmak, bağımlılığın insanlar arasındaki etkileşime olan etkilerini anlamak ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Metod: Sprague–Dawley cinsi kontrol (10 erkek/10 dişi) ve nikotin tercih eden (T) (10 erkek/ 10 dişi) sıçanlar kullanılmıştır. 11 günlük empati eğitimi ardından empati ve anksiyete (açık alan ve yükseltilmiş artı labirent) testleri uygulanmıştır. Bazal değerlendirmeden sonra 6 hafta süren zorlu oral nikotin (50 mg/L) uygulaması sırasında haftada bir kez empati hatırlatma deneyleri yapılmıştır. 6. hafta empati ve anksiyete testleri tekrar edilmiştir. Sıçanlar davranış testlerinin tamamlanmasından 1 saat sonra dekapite edilerek kan ve beyin (prefrontal korteks ve amigdala) örnekleri toplanmıştır. Kanda kotinin ve kortikosteron, beyinde ADH ve oksitosin reseptörü seviyeleri ELİSA ile saptanmıştır. Sonuçlar SPSS paket programı kullanılarak ANOVA ile değerlendirilmiştir. Araştırma, bağımlı bir soydan gelmenin ve bağımlılık yapan ajanın empati benzeri davranışı etkileyebileceği hipotezine dayanmaktadır. Bu doğrultuda empati davranışında: kapağı açma zamanı ve kan kotinin (nikotin metaboliti), kortikosteron (stres göstergesi) beyin dokusu oksitosin ve vazopressin düzeyleri davranış deneylerinde anksiyete düzeylerinin değişkenlik gösterebileceği varsayılmıştır. Bulgular/Sonuçlar: Nikotin soyundan gelen erkeklerin tüm diğer gruplardan farklı olarak kapağı daha uzun sürede açtığını göstermektedir. Nikotin uygulaması sonuçlarda anlamlı bir değişikliğe neden olmamıştır. Fakat soy ve cinsiyet düzeylerinde anlamlı olarak saptanmıştır. Bağımsız değişken olarak grup alınarak yapıldığında gruplar farklı saptanmıştır. Sadece nikotin soyundan gelen erkekler diğer gruplardan farklı olarak saptanmıştır. Lokomotor aktivite (LA) kontrol dişiler diğer gruplardan farklı olarak saptanmıştır. Kontrol dişiler tüm gruplardan daha hareketli olarak saptanmıştır. Anksiyete testlerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Nikotin tercih eden sıçanların kotinin düzeyleri daha yüksek olarak saptanmıştır. Nikotin tercih eden sıçanların kortikosteron düzeyleri de daha yüksek olarak saptanmıştır. Beyin bölgelerinde prefrontal korteks (PFK) ve amigdalada, antidiüretik hormon (ADH) ve oksitosin reseptör seviyelerinde anlamlı farklılaşmaya rastlanmamıştır. Cinsiyet farkı p= 0,059 düzeyinde olup anlamlı düzeye ulaşmamıştır. Sonuç olarak bağımlı bir soydan gelmek empati benzeri davranışı özellikle erkeklerde azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction/Purpose: Addiction is one of the most important health problems in the whole world; This problem affects not only the addicted person, but also the environment and society. The aim of this thesis is to reveal how the direct effects of genetically addictive lineage and the addictive agent affect empathy-related behaviors. Nicotine, an addictive agent; is to investigate the relationship with empathy, which is very important for social interaction and establishing interpersonal relationships, to understand the effects of addiction on interaction between people and to contribute to the development of treatment strategies. Method: Sprague-Dawley control (10 males/10 females) and nicotine-preferring (NP) (10 males/10 females) rats were used. After 11 days of empathy training, empathy and anxiety (open field and elevated plus maze) tests were performed. After the assessment of basal behavior, empathy reminder experiments were performed once a week during the 6-week forced oral nicotine (50mg/L) administration. At the 6th week, empathy and anxiety tests were repeated. Rats were decapitated 1 hour after the completion of behavioral testing. Blood and brain samples (prefrontal cortex and amygdala) were collected. Blood cotinine and corticosterone levels and brain ADH and oxytocin receptor levels were determined by ELISA. The results were evaluated with ANOVA using the SPSS package program. The research is based on the hypothesis that descent from an addicted ancestry and the addictive agent can influence empathy-like behavior. Accordingly, in empathy behavior: time to open the lid and blood: cotinine (nicotine metabolite), corticosterone (Stress Indicator) levels of oxytocin and vasopressin in brain tissue, it was assumed that anxiety levels may vary in behavioral experiments. Findings/Results: It shows that males from nicotine lineage open the lid in a longer time, unlike all other groups,. Nicotine administration did not cause any significant changes in results. However, ancestry and gender levels were found to be significant. The groups were found to be different when the group was taken as the independent variable. Only males of nicotine lineage we found to be different from other groups. Locomotor activity (LA) control females were determined differently from other groups. Control females were found to be more mobile than all groups. No significant difference was found in anxiety tests cotinine levels were found to be higher in nicotine-preferring rats. As with cotinine levels, corticosterone levels in rats that preferred nicotine were also found to be higher than. No significant differentiation was found in the levels of PFC and amygdala ADH and oxytocin receptors in brain regions. The gender difference was at the level of p= 0.059 and did not reach a significant level. As a result, it was determined that coming from a dependent lineage decreased empathy-like behavior especially I in males