Yeni nesil kalsiyum silikat esaslı kök kanal patlarının kısa ve uzun dönemde antimikrobiyal etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evulation of short and long term antimikrobial efficacy of new generation calcium silicate-based root canal sealers
  1. Tez No: 938496
  2. Yazar: FURKAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÖZSEZER DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı yeni nesil kalsiyum silikat esaslı kök kanal patlarının kısa ve uzun dönemde Enterococcus faecalis ve Candida albicans'a karşı antimikrobiyal etkinliklerinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışma kapsamında AH Plus Bioceramic, Total Fill BC HiFlow, NeoSealer Flo, CeraSeal, Dia-Root Bio Sealer ve rezin esaslı kanal patı olan AH Plus Jet'in E. faecalis ve C. albicans'a karşı antimikrobiyal etkinlikleri test edildi. Kanal patlarının antimikrobiyal etkinliklerinin belirlenmesi kontakt test yöntemi aracılığıyla gerçekleştirildi. Bu amaçla 24. saat, 45. gün ve 90. günlerde kanal patlarının mikroorganizmalar ile teması sağlandı ve süre sonunda koloni sayım yöntemi ile etkinlik değerlendirmesi yapıldı. Değerlendirme amacıyla kanal patları ile etkileşime sokulan mikroorganizmaların sayıları ve hayatta kalma oranları hesaplandı. Elde edilen bulgular SPSS 22.0 (IBM, Chicago, IL, ABD) istatistik programına aktarılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada test edilen tüm kanal patları E. faecalis ve C. albicans'a karşı 24. saat, 45. ve 90. günlük zaman dilimlerinde etkin bulundu. NeoSealer Flo kanal patının E.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis is to evaluate the short- and long-term antimicrobial efficacy of new-generation calcium silicate-based root canal sealers against Enterococcus faecalis and Candida albicans. Materials And Methods: Within the scope of the study, the antimicrobial efficacy of AH Plus Bioceramic, Total Fill BC HiFlow, NeoSealer Flo, CeraSeal, Dia-Root Bio Sealer, and the resin-based root canal sealer AH Plus Jet against E. faecalis and C. albicans was tested. The antimicrobial efficacy of the sealers was determined using the contact test method. For this purpose, the sealers were brought into contact with microorganisms at 24 hours, 45 days, and 90 days, and efficacy was evaluated using the colony counting method at the end of each period. To assess the findings, the number and survival rates of microorganisms exposed to the sealers were calculated. The obtained results were analyzed using the SPSS 22.0 (IBM, Chicago, IL, USA) statistical software. Results: All tested root canal sealers were found to be effective against E. faecalis and C. albicans at 24 hours, 45 days, and 90 days. The antimicrobial efficacy of the NeoSealer Flo sealer against E.