İterbiyum silikat esaslı çevresel bariyer kaplamaların alüminyum yüzey modifikasyonu
Aluminium surface modification of ytterbium silicate-based environmental barrier coatings
  1. Tez No: 1009561
  2. Yazar: OĞUZHAN HAFIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AKDOĞAN EKER, DOÇ. DR. ALİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
Özet
Gaz türbin motorlarının sıcak bölgelerinde kullanılan yeni nesil silisyum karbür (SiC) esaslı seramik matris kompozitlerin ömrünü uzatmak için Çevresel Bariyer Kaplamalar (ÇBK) kritik öneme sahiptir. Yüksek sıcaklık ve buharlı ortamlarda ÇBK'da SiO2 buharlaşması ve yanma gazlarından kaynaklanan korozif tuzlar, motor içine atmosferden giren tozların eriyip kaplama yüzeyinde birikmesi (Kalsiyum-Magnezyum-Alümina Silikat-CMAS) ile meydana gelen bozulmalar, bu kaplamaların kullanımını sınırlayan önemli hasar mekanizmalarıdır. Plazma püskürtme ile üretilen ÇBK'ların yüzeylerinde üretim yöntemi doğası gereği oluşan mikro-çatlaklar ve poroziteler korozif tuzların ve CMAS kalıntılarının kaplama içlerine difüze olmasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle kimyasal olarak daha stabil ve düzenli bir yüzey yapısı ÇBK'ların korozyonu açısından avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada, plazma püskürtme yöntemi kullanılarak çok katmanlı, Silisyum/Mullit/İterbiyum Silikat mimarisine sahip bir ÇBK sistemi üretilmiştir. Kaplamanın CMAS ve sıcak korozyon dayanımını artırmak amacıyla, ÇBK'nin yüzeyine termal buharlaştırma yöntemiyle ince bir Alüminyum (Al) filmi biriktirilmiştir. Ardından, Al filmi 900°C'de 3 saat kontrollü fırın oksidasyonu işlemine tabi tutularak, yoğun ve koruyucu bir Al2O3 tabakasına dönüştürülmüştür. Üretilen ÇBK'lar, yüzey morfolojileri ve katman kalınlıkları açısından Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile detaylı olarak karakterize edilmiştir. Yapılan mikroyapısal karakterizasyonlar sonucunda SiC altlık üzerine üç katmanlı ÇBK'nın başarılı şekilde üretildiği anlaşılmıştır. Termal buharlaştırma ile üretilen Al tabakasının ise ÇBK'nın en üst tabakası olan iterbiyum silikat kaplama yüzeyinde oksidasyona uğrayarak sürekli bir Al2O3 tabakası oluşturduğu anlaşılmıştır. Alüminyum ile yüzeyi modifikasyona uğramış ve uğramamış numuneler CMAS ve sıcak korozyon testlerine 1400 ºC sıcaklıkta 12 saat süre ile tabi tutuşmuşlardır. Yapılan XRD, SEM ve EDS analizlerinde; Al2O3 tabakasının, sıcak korozyon ve CMAS eriyiğinin kaplama içine infiltrasyonunu önleyerek veya korozyon reaksiyon ürünlerini stabilize ederek bariyer etkisini artırdığı anlaşılmıştır. Bu çalışma, ÇBK sistemlerinin ileri nesil gaz türbini uygulamalarında kullanılabilirliğini artıracak yenilikçi bir yüzey modifikasyon yöntemini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental Barrier Coatings (EBCs) are of critical importance for extending the service life of next-generation silicon carbide (SiC)-based ceramic matrix composites used in the hot sections of gas turbine engines. Under high-temperature and water vapor–rich environments, degradation mechanisms such as SiO₂ volatilization, corrosive salts originating from combustion gases, and the deposition of molten ingested dust particles on the coating surface in the form of calcium–magnesium–alumino–silicate (CMAS) significantly limit the applicability of EBC systems. In plasma-sprayed EBCs, microcracks and porosities inherently formed during the deposition process facilitate the diffusion of corrosive salts and CMAS residues into the coating interior. Therefore, a chemically more stable and structurally uniform surface is advantageous in terms of corrosion resistance of EBCs. In this study, a multilayer EBC system with a Silicon/Mullite/Ytterbium Silicate architecture was fabricated using the plasma spraying technique. To enhance the CMAS and hot corrosion resistance of the coating, a thin aluminum (Al) film was deposited onto the EBC surface by thermal evaporation. Subsequently, the Al film was subjected to controlled furnace oxidation at 900 °C for 3 h, resulting in the formation of a dense and protective Al₂O₃ layer. The produced EBCs were comprehensively characterized in terms of surface morphology and layer thickness using Scanning Electron Microscopy (SEM). Microstructural analyses confirmed the successful deposition of a three-layer EBC system on the SiC substrate. It was also observed that the thermally evaporated Al layer oxidized on the surface of the ytterbium silicate topcoat, forming a continuous Al₂O₃ layer. Both Al-modified and unmodified samples were exposed to hot corrosion and CMAS tests at 1400 °C for 12 h. XRD, SEM, and EDS analyses revealed that the Al₂O₃ layer enhanced the barrier performance of the EBC by preventing the infiltration of molten CMAS and hot corrosion species into the coating or by stabilizing corrosion reaction products. Overall, this study presents an innovative surface modification approach that improves the applicability of EBC systems for advanced gas turbine applications.