Manisa Salihli ilçesinin iklim özellikleri ile tarımsal aktiviteler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between climate characteristics and agricultural activities of Manisa Salihli district
  1. Tez No: 938497
  2. Yazar: CENGİZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN BOZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Manisa'nın Salihli ilçesi Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden biri ve iklim özellikleri ile tarımsal aktiviteler arasındaki ilişkilerin anlaşılması, bölgenin tarımsal potansiyelinin ve iklim değişikliklerinin etkilerinin belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Salihli'nin iklim özellikleri ve tarımsal aktiviteleri arasındaki ilişkileri incelenmiştir. İlk bölümde iklimin tanımı ve değişikliklerinin kavramsal boyutu ele alınmış, iklim değişikliğinin nedenleri ve belirtileri detaylı bir şekilde açıklanmıştır. İklim özellikleri ise genel sirkülasyon ve hava kütleleri, sıcaklık, yağış, nem, buharlaşma, bulutluluk, basınç ve rüzgarlar gibi elemanlar üzerinde durularak incelenmiştir. İkinci bölümde, iklimin tarıma ve tarımsal işletmelere olan etkileri detaylı bir şekilde ele alınmış, kuraklık, toprak verimliliğinin azalması, su kaynaklarında azalma, aşırı yağış, doğal bitki örtüsü değişimi, bitki besin maddeleri noksanlığı, hastalık ve zararlılar ile gıda sektörüne etkileri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Manisa, Salihli ilçesi'nin tarımsal aktiviteleri ve iklim ilişkisi incelenmiş, tarım sektörünün genel özellikleri, arazi ve iklim koşulları, tarımsal yapı, tarımsal üretim, meyve ürünleri üretimi ve iklim değişikliğinin Salihli'deki etkileri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca küresel ısınmanın tarım sektörü üzerindeki etkileri literatür doğrultusunda değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Salihli ilçesi'nin tarımsal potansiyelini ve iklim değişikliklerine olan adaptasyonunu anlamak, tarımsal politikaların belirlenmesine katkıda bulunmak ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının geliştirilmesine olanak sağlamak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Manisa, Salihli District is one of Turkey's significant agricultural regions, and understanding the relationship between climate characteristics and agricultural activities is crucial for determining the region's agricultural potential and the impacts of climate change. This study investigates the relationship between the climate characteristics and agricultural activities of Salihli. The first section addresses the definition of climate and the conceptual dimension of climate change, elaborating on its causes and indicators. Climate characteristics, including general circulation and air masses, temperature, precipitation, humidity, evaporation, cloudiness, pressure, and winds, are examined in detail. The second section delves into the effects of climate on agriculture and agricultural enterprises, focusing on drought, soil fertility decline, reduced water resources, excessive rainfall, natural vegetation changes, nutrient deficiencies in plants, diseases and pests, and their impacts on the food sector. In the third section, the agricultural activities and climate relationship of Manisa, Salihli District are explored, covering the general characteristics of the agricultural sector, land and climate conditions, agricultural structure, agricultural production, fruit production, and the effects of climate change in Salihli. Additionally, the impacts of global warming on the agricultural sector are evaluated based on the literature. This study aims to understand the agricultural potential of Manisa, Salihli District, contribute to the determination of agricultural policies, and facilitate the development of sustainable agricultural practices in response to climate change.