Xavier Dolan sinemasında bir imkansızlık ideali olarak annelik sorunsalı
The motherhood problematic as an ideal of impossibility in the cinema of Xavier Dolan
  1. Tez No: 938513
  2. Yazar: NİLGÜN KÜÇÜKBATMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, Xavier Dolan'ın sinemasındaki annelik temsillerini sistematik bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, kültürel olarak idealize edilmiş annelik kalıpları ile Dolan'ın filmlerinde sergilenen norm dışı annelik deneyimlerinin karşılaştırmalı bir analizine odaklanmaktadır. Araştırmanın çeşitli bölümleri, feminist ve queer teorilerin annelik kavramına olan etkilerini ele alırken, aynı zamanda sinema akımlarının annelik temsillerine ve Dolan'ın sinemasındaki annelik betimlemelerine derinlemesine bakmaktadır. Bu şekilde, annelik kavramının farklı boyutları ve Dolan'ın sinemasındaki annelik rolünün detaylı bir analizi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to systematically examine representations of motherhood in Xavier Dolan's cinema. In particular, it focuses on a comparative analysis of culturally idealized patterns of motherhood and the experiences of non-normative motherhood exhibited in Dolan's films. The various chapters of the study address the influence of feminist and queer theories on the concept of motherhood, while at the same time taking an in-depth look at the representations of motherhood by cinematic movements and the depictions of motherhood in Dolan's cinema. In this way, a detailed analysis of the different dimensions of the concept of motherhood and the role of motherhood in Dolan's cinema is presented.