Xavier dolan sinemasında 'Auteur kuram' izlerinin 'Yaratıcılık' bağlamında incelenmesi
Analysis of 'Auteur theory' impressions through the perspective of 'Creativity' in cinema of xavier dolan
  1. Tez No: 495634
  2. Yazar: NERGİS EBRU KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLÇİN ÇAKICI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Film yapımında yaratıcı süreç bireylerin grup olarak işbirliğine dayalı yeteneklerini ortaya koymasına bağlıdır. Film yapım sürecinde en yaratıcı birey olduğu tartışılan kişi ise yönetmendir. Bu çalışmada, Xavier Dolan'ın filmlerinin her aşamasında senaryosundan yapım kurgu ve kostüm tasarımına uzanan yelpazesinde auteur özellikler Maslow'un“Kendini Gerçekleştirme”kavramı bağlamında kendini ifade ediş biçimi olarak incelenmektedir. Dolan'ın filmografisi de auteur bir yönetmen olmanın gerekliklerini -teknik yeterlilik, üslup ve (ruhun coşkusu- élean anlamına da gelen) iç anlam üzerinden araştırılmaktadır. Çalışmada yönetmenin tüm filmografisi; I Killed My Mother, Les Amours İmaginaires, Tom At the Farm, Mommy ve son filmi It's Only the End of the World olmak üzere altı filmi çözümlenmektedir. Xavier Dolan'ın kendini gerçekleştirme yolunda yaratıcılık ve sinema dili bakımından kendisini sinemasıyla nasıl ortaya koyduğu dikkat çekici bir araştırma konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
The director's filmography is reviewed in general and all films are analyzed to determine the auteur features. In the thesis, three films, I Killed My Mother, Mommy and the last movie It's Only the End of the World, are analyzed. Xavier Dolan's young age-winning Cannes awards has been a remarkable research topic, as the new face of queer cinema, how adjectives such as young genius reveal itself in terms of creativity and cinematography. Xavier Dolan is looking for auteur features and cinematography to explore meaning creation process. In the cinematography of Xavier Dolan, Maslow is the essence of his work on how self-realization theory is transformed into self-expression in the context of creativity, and how it captures inner style and demonstrates auteur characteristics.