Yeni iletişim teknolojilerinin reklam üzerine etkileri
Effects of new communication tecnologies on advertising
- Tez No: 93853
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZODAŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET“Sanayi Devrimi/Toplumu evresinden sonra bugün insanlığın girdiği döneme ”Enformasyon Devrimi/Toplumu“ denilmektedir. İçinde yaşadığımız çağı şekillendiren şey ise ”yeni iletişim teknolojileredir. Yeni iletişim teknolojileri de multimedya, etkileşimli TV ve İnternet gibi yeni medyaları yaratmıştır. 1990'ların başından itibaren İnternet, bilgisayar ve çoklu ortam uygulamalarını içeren bir tanımda kullanılan yeni medyalar kendini kanıtlama mücadelesine girmiştir. Her yeni medya reklamcılara kendi değerini ispatlamak zorunda kalmıştır. Özellikle İnternet, reklamcılık alanında, ticari Web sayfalarının gündeme gelmesinin de etkisiyle kısa sürede basılı medya ve TV reklamlarıyla yarışabilecek düzeye gelmiştir. İşte reklamın ve reklamcılığın yeni medyalarla birlikte kazandığı bu yeni boyut, yeni uygulama biçimleri ve sektörün durumu bu çalışmanın asıl konusunu oluşturmuştur. SUMMARY The current age into which humanity has entered today after the age of in dustrial revolution phase is being called“the age of information revolution”. Shaping this age are the new communication technologies. New communication technologies in turn have created the new media such as multimedia, interactive TV and Internet. New media which were defined as a term including the Internet, interactive TV and multimedia applications have entered in to a struggle to prove themselves by the beginning of the 90' s. Each new medium had to prove its value to the advertisers. Especially Internet quickly reached a level where it can com pete with print media and TV ads in the advertising market with the help of wide spread use of commercial web sites. The current conditions of the market, to gether with the new dimension and new applications advertising gained with the new media are the main subjects of this study.
Özet (Çeviri)