Total diz artroplastisi olan hastalarda ERAS protokolüne eklenen multimodal fizyoterapi programının ağrı, fonksiyon ve hasta memnuniyeti üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of a multimodal physiotherapy program added to the ERAS protocol on pain, function, and patient satisfaction in patients undergoing total knee arthroplasty
- Tez No: 938534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DENİZ YILMAZ YELVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ameliyat Sonrası Geliştirilmiş İyileşme Protokolleri (ERAS), hasta bakımını iyileştirmek için kanıta dayalı uygulamaların bir arada kullanıldığı çok disiplinli bir yaklaşım olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı total diz artroplastisi geçiren hastalarda ERAS protokolüne ek olarak uygulanan pre-op hasta eğitimi, ağrı eğitimi, egzersiz, kuadriseps kas stimülasyonu, post-op fizyoterapi programının ağrı, fonksiyon ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini araştırmaktır. Bu araştırma, İstinye Üniversitesi Bahçeşehir Liv Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'ne gelen ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 60-80 yaş arası 63 hasta ile yürütülmüştür. Hastalara uygulanacak tedavi hakında bilgi verildikten sonra her katılımcıya bilgilendirilmiş gönüllü onam formu imzalatılmıştır. Katılımcılar kontrol, ERAS, ERAS+Fizyoterapi olmak üzere 3 randomize gruba ayrılmıştır. Demografik verilerin kaydedilmesinden sonra katılımcılar cerrahi öncesi Vizüel Analog Skala, (VAS), Oxford Diz Skoru (OKS), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUG), Merdiven İnip-Çıkma Testi (MİÇT), Normal Eklem Hareket Açıklığı Ölçümü (NEH), Nottingham Sağlık Profili (NHP) ile değerlendirilmiştir. Cerrahi sonrasında aynı ölçümler 1. ve 15. günde tekrarlanmıştır. Hospital for Special Surgery (HSS) Diz Skorlaması ve Hasta memnuniyet anketi cerrahi sonrası değerlendirme formunda yer almıştır. VAS ölçümlerinde postop ve 15.
Özet (Çeviri)
Enhanced Recovery After Surgery (ERAS) protocols are defined as a multidisciplinary approach in which evidence-based practices are used together to improve patient care. The aim of this study is to investigate the effects of preoperative patient education, pain education, exercise, quadriceps muscle stimulation, and postoperative physiotherapy program, in addition to the ERAS protocol, on pain, function, and patient satisfaction in patients undergoing total knee arthroplasty. This research was conducted with 63 patients aged between 60 and 80 who voluntarily agreed to participate and met the inclusion criteria at the Orthopedics and Traumatology Department of Istinye University Bahçeşehir Liv Hospital. After providing information about the treatment to be applied, each participant signed an informed consent form. Participants were randomly divided into three groups: Control, ERAS, and ERAS + Physiotherapy. After recording demographic data, participants were evaluated preoperatively using the Visual Analog Scale (VAS), Oxford Knee Score (OKS), Timed Up and Go Test (TUG), Stair Climb Test (MİÇT), Normal Joint Range of Motion Measurement (ROM), and Nottingham Health Profile (NHP). The same measurements were repeated on postoperative days 1 and 15. The Hospital for Special Surgery (HSS) Knee Score and a patient satisfaction survey were included in the postoperative evaluation form.