Geçici barınma merkezlerinde yaşayan 0-2 yaş arasındaki bebeklerin beslenme durumlarının ve hane halkı gıda güvencelerinin belirlenmesi: Şubat 2023 Kahramanmaraş depremi, Adıyaman örneği
Determination of the nutritional status and household food security of infants aged 0-2 years living in temporary shelter centers: The february 2023 Kahramanmaraş earthquake, Adıyaman example
- Tez No: 938545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÜNER, PROF. DR. FUNDA ELMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, Şubat 2023 depremi sonrası depremden en çok etkilenen illerden biri olan Adıyaman'da geçici barınma merkezlerinde yaşayan bebeklerin beslenme durumları ve hane halkı gıda güvenceleri incelenmiştir. Bu çalışma, tanımlayıcı tipte kesitsel yöntem kullanılan bir saha çalışmasıdır; Adıyaman'da geçici barınma merkezi bulunan Merkez, Besni, Gölbaşı ve Kahta ilçelerinde hane ziyaretleri gerçekleştirilerek, Haziran – Temmuz 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya toplam 294 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmada bebeklerin beslenme durumları antropometrik ölçümler ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)'na ait bebek ve küçük çocuk beslenmesi (IYCF) göstergeleri ile; hane halkı gıda güvenceleri ise Hane Halkı Gıda Güvencesi Anket Modülü- Kısa Form (HFSSM-SF) ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, bebeklerin %4,42'si zayıf, %3,06'sı düşük kilolu, %3,40'ı bodurdur. Bebeklerin %30,1'i minimum besin çeşitliliğini, %15,9'u minimum öğün sıklığını ve %43,5'i minimum kabul edilebilir diyeti sağlayamamaktadır. Katılımcıların %38,1'i düşük ve %44,2'si çok düşük gıda güvencesine sahiptir. Çalışmada HFSSM-SF skoru ile yaşa göre vücut ağırlığı Z skoru arasında anlamlı negatif yönlü bir ilişki bulunmuş (r=-0,116, p=0,047); HFSSM-SF kategorileri minimum besin çeşitliliği, minimum öğün sıklığı ve minimum kabul edilebilir diyet arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study examined the nutritional status of infants and young children living in temporary accommodation centers in Adıyaman, one of the provinces most affected by the February 2023 earthquake, as well as the food security of their households. The study is a descriptive, cross-sectional field study; it was conducted through household visits in districts with temporary accommodation centers in Adıyaman, including Merkez, Besni, Gölbaşı, and Kahta, during June–July 2024. A total of 294 participants were included in the study. The nutritional status of the infants and young children was assessed using anthropometric measurements and infant and young child feeding (IYCF) indicators from the World Health Organization (WHO) and the United Nations Children's Fund (UNICEF). Household food security was evaluated using the Household Food Security Survey Module- Short Form (HFSSM-SF). According to the study results, 4.42% of the infants and young children are thin, 3.06% are underweight, and 3.40% are stunted. Among the infants and young children, 30.1% do not meet the minimum dietary diversity, 15.9% do not meet the minimum meal frequency, and 43.5% do not meet the minimum acceptable diet. Additionally, 38.1% of the participants have low food security, while 44.2% have very low food security. A significant negative correlation was found between the HFSSM-SF score and weight-for-age Z-score (r=-0.116, p=0.047); however, no significant relationship was found between HFSSM-SF categories and minimum dietary diversity, minimum meal frequency, or minimum acceptable diet (p>0.05).