İç mimarlık ve çevre tasarımı eğitiminde biyomimikri: Farkındalık düzeyi ve tasarım süreçlerine etkisi
Biomicsin interior architecture and environmental design education: Awareness level and its effect on design processes
  1. Tez No: 938549
  2. Yazar: MELİKE ATASEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, İç Mimari ve Dekorasyon, Landscape Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tez çalışmasında, doğa dostu tasarım anlayışı çerçevesinde sürdürülebilirlik ve biyomimikri kavramları ele alınmıştır. Biyomimikri ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişki hem teorik hem de uygulamalı perspektiften değerlendirilmiş ve çevresel tasarıma sağladıkları katkılar örneklerle açıklanmıştır. Biyomimikrinin, doğanın evrimsel süreçlerinden edinilen bilgi ve stratejiler doğrultusunda çevresel etkileri azaltan, yenilikçi ve yüksek verimlilik sağlayan tasarımların geliştirilmesine olanak sunduğu; bu yönüyle sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada etkili bir tasarım yaklaşımı olarak önemli bir potansiyele sahip olduğu vurgulanmıştır. Konu ile ilgili olarak Afyon Kocatepe Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünde eğitim gören 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik bir anket çalışması uygulanmıştır. Anket çalışmasının ardından, öğrencilere biyomimikriyi çeşitli açılardan ele alan detaylı bir sunum yapılmıştır. Sunum kapsamında, biyomimikriye ilişkin çeşitli örnekler ayrıntılı biçimde ele alınmış ve öğrenciler konu hakkında kapsamlı bir şekilde bilgilendirilmiştir. Biyomimikri yaklaşımı için yapılan bilgilendirme sunumunun ardından öğrencilerle atölye çalışması gerçekleştirilmiştir. Atölye çalışmasında, öğrencilerin biyomimikriyi tasarım süreçlerine nasıl entegre ettikleri ve bu yöntemi tasarım stratejileri doğrultusunda hangi amaçlarla kullandıkları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, biyomimikri tasarım yaklaşımının temel gerekliliklerini öğretmek ve tasarım eğitimi alan öğrencilerin biyomimikri hakkındaki bilgi düzeylerini artırarak, bu kavram üzerinden farkındalık yaratmaktır. Tez sonucunda tasarım eğitimde biyomimikri yaklaşımının eğitim alanındaki önemine değinilerek, konuya ilişkin farkındalığın arttırılmasına yönelik farklı alanlarda uygulanabilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concepts of sustainability and biomimicry are examined within the framework of nature-friendly design. The relationship between biomimicry and sustainability is evaluated from both theoretical and practical perspectives, and their contributions to environmental design are explained with examples. It is emphasized that biomimicry, through the knowledge and strategies derived from nature's evolutionary processes, enables the development of innovative and highly efficient designs that reduce environmental impacts. In this respect, biomimicry is highlighted as a design approach with significant potential in achieving sustainability goals. As part of the study, a survey was conducted with 2nd, 3rd, and 4th-year students from the Department of Interior Architecture and Environmental Design at Afyon Kocatepe University. Following the survey, the students were given a detailed presentation covering various aspects of biomimicry. Within the scope of the presentation, different examples of biomimicry were thoroughly discussed, and students were comprehensively informed on the subject. After the informative presentation on the biomimicry approach, a workshop was held with the students. In the workshop, how students integrated biomimicry into their design processes and for what purposes they used this method within their design strategies were examined in detail. The aim of this study is to teach the fundamental requirements of the biomimicry design approach and to raise awareness by enhancing the knowledge level of design students about biomimicry. The thesis concludes by emphasizing the importance of the biomimicry approach in design education and offering suggestions for increasing awareness in different fields related to the subject.