Balancing design and efficiency: Comparative analysis and computational approaches to rationalizing freeform architectural geometries by panelling
Tasarım ve verimliliğin dengelenmesi: Serbest biçimli mimari geometrilerin panelleme yoluyla rasyonelleştirilmesine yönelik karşılaştırmalı analiz ve hesaplamalı yaklaşımlar
  1. Tez No: 938550
  2. Yazar: MUHAMMED VEYSEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDUARDO COSTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of the West of England
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tasarım tezi, komplex serbest formlu mimari geometrileri optimize ve rasyonalize etmek için kullanılan 2 önemli yaklaşımı araştırır; pre-rasyonalizasyon, post-rasyonalizasyon.Tez,derinlemesine analizlere zemin hazırlayan kapsamlı bir literatür taramasıyla başlar. British Museum Great Court ve AKG Common Sky'ı içeren vaka çalışmaları birincil araştırma konuları olarak hizmet vermektedir. Her birine rasyonelleştirme öncesi ve sonrası yöntemler uygulanarak önemli noktalar ortaya çıkarıldı. Pre rasyonalizasyon, üretim ve maliyet hususlarının erken entegrasyonunda başarılı oldu, verimliliği ve maliyet etkinliğini önemli ölçüde artırdı. Post-rasyonalizasyon, biraz daha az verimli olsa da, dikkatli bir optimizasyon yoluyla tasarımın orijinalliğini korudu. Bu süreçteki önemli olan bulgulardan biri de, düzlemsellik ile tasarım özgünlüğü arasındaki dengedir. Pre rasyonalizasyonda verimlilik optimize edilmiş, Post rasyonalizasyonda ise tasarım amacı ve verimliliği dengelenmiştir. Bu araştırma, her iki yaklaşımın avantaj ve dezavantajlarına ilişkin kapsamlı bir anlayış sunarak mimarlara ve tasarımcılara yol gösterip, projelerinde güç vermektedir. Belirli projeler için en uygun yaklaşımın seçilmesine yönelik karar alma sürecine rehberlik ederek teori ve pratik arasındaki boşluğu doldurur. Bu araştırma, farklılıkları tanımlamanın ötesinde, her bir yaklaşımın serbest biçimli mimari geometrilerin tasarımını, imalatını, maliyet etkinliğini ve yaratıcılığını nasıl etkilediğine dair bir bakış açısı sunmaktadır. Sonuç olarak bu tez, serbest biçimli geometrilerin mimari rasyonelleştirilmesine ilişkin önemli bilgiler sağlayarak, ​​araştırma sorularına değinmektedir. Bu karşılaştırmalı analiz, modern mimari tasarımdaki komplexlikler için akademik anlayışı geliştirir ve pratik rehberlik sunar.
Özet (Çeviri)
This design dissertation investigates two vital approaches to rationalize complex freeform architectural geometries: pre-rationalization and post-rationalization. It begins with an extensive literature review, setting the stage for in-depth analyses. Case studies, featuring the British Museum Great Court and AKG Common Sky, serve as the primary research subjects. Pre- and post-rationalization methods were applied to each, uncovering significant insights. Pre-rationalization excelled in the early integration of fabrication and cost considerations, significantly enhancing efficiency and cost-effectiveness. Post-rationalization, while somewhat less efficient, preserved design authenticity through careful optimization. A key finding is the trade-off between planarity and design authenticity. Pre-rationalization optimized efficiency, while post-rationalization balanced design intent and efficiency. This research empowers architects and designers by offering a comprehensive understanding of both approaches' advantages and drawbacks. It guides decision-making for selecting the most suitable approach for specific projects, bridging the gap between theory and practice. Beyond delineating the differences, this research offers a perspective on how each approach influences the design, fabrication, cost-efficiency, and creativity of freeform architectural geometries In conclusion, this dissertation addresses initial research questions, providing substantial insights into architectural rationalization for freeform geometries. This comparative analysis enhances academic understanding and offers practical guidance for modern architectural design complexities.