Ruh sağlığı çalışanlarında narsisizm ve yardım etme ve eğilimi arasındaki ilişki
The relationship between narcissism and altruistic tendency in mental health workers
- Tez No: 938577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDAGÜL KILIÇ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, ruh sağlığı çalışanlarının narsisizm düzeyleri ile yardım etme eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Narsisizm, bireyin kendine yönelik aşırı hayranlık, başkalarına üstünlük algısı ve empati eksikliği ile tanımlanan bir kişilik özelliğidir. Yardım etme eğilimi ise bireylerin başkalarının ihtiyaçlarını gidermek için gönüllü davranışlarda bulunma motivasyonudur. Araştırma kapsamında, Türkiye'de çalışan ruh sağlığı çalışanlarından (psikologlar, psikiyatristler, sosyal hizmet uzmanları ve psikolojik danışmanlar) oluşan bir örneklem grubu incelenmiştir. Veriler, Beş Faktör Narsisizm Ölçeği ve Yardım Yönelimi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, narsisizmin alt boyutlarının (büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm) yardım etme eğilimleri üzerinde farklı etkiler yarattığını göstermektedir. Büyüklenmeci narsisizmin, bireylerin sosyal takdir kazanma amacıyla yardım etme davranışlarını artırdığı, ancak bu davranışların özgecil değil, çıkarcı motivasyonlarla yönlendirildiği bulunmuştur. Öte yandan, kırılgan narsisizmin, bireylerin düşük özgüven ve empati eksikliği nedeniyle yardım etme eğilimlerini zayıflattığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, narsisizmin mesleki rollere ve etik davranışlara olan etkilerini anlamak açısından önemli bir katkı sunmaktadır. Araştırma, ruh sağlığı çalışanlarının mesleki yeterliliklerini artırmak için kişilik özelliklerinin dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Ayrıca, eğitim ve farkındalık programlarının geliştirilmesi, bireysel farkındalık ve mesleki etik arasındaki bağın güçlendirilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between narcissism levels and helping tendencies of mental health professionals. Narcissism is a personality trait defined by an individual's excessive admiration for himself, perception of superiority over others, and lack of empathy. Helping tendencies are the motivation of individuals to engage in voluntary behaviors to meet the needs of others. A sample group consisting of mental health professionals (psychologists, psychiatrists, social workers) working in Turkey was examined within the scope of the study. Data were collected using the Five-Factor Narcissism Scale and the Helping Orientation Scale. The findings of the study show that the sub-dimensions of narcissism (grandiose and vulnerable narcissism) have different effects on helping tendencies. It was found that grandiose narcissism increases individuals' helping behaviors in order to gain social appreciation, but these behaviors are directed by self-interested rather than altruistic motivations. On the other hand, it was found that vulnerable narcissism weakens individuals' helping tendencies due to low self-esteem and lack of empathy. These results make an important contribution to understanding the effects of narcissism on professional roles and ethical behaviors. The research emphasizes that personality traits should be taken into account in order to increase the professional competence of mental health workers. In addition, the development of training and awareness programs is important in terms of strengthening the link between individual awareness and professional ethics.