Yaygın kuşlar üzerine metaanaliz
Metaanalysis on common birds
  1. Tez No: 938578
  2. Yazar: PINAR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA PER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yaygın kuş türleri, ekosistem hizmetleri açısından kritik roller üstlenmelerine rağmen, bilimsel literatürde çoğunlukla nadir ve tehdit altındaki türlere kıyasla daha az dikkate alınmaktadır. Bu meta-analiz çalışması, 2012–2024 yılları arasında yayımlanmış olan akademik yayınları inceleyerek yaygın kuşların popülasyon eğilimleri, beslenme stratejileri ve coğrafi dağılımları gibi çok yönlü değişkenleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmada, türlerin karasal ve sucul ekosistemlerdeki varlığı, yaygınlık derecesi, koruma statüsü, taksonomik sınıflandırmaları, beslenme biçimleri ve kentleşmeden kaynaklanan fırsat-tehdit dengesi gibi ekolojik ve antropojenik faktörler kapsamlı biçimde analiz edilmiştir. Yaygın kuşların popülasyon eğilimleri büyük ölçüde besin tercihine, bölgesel baskılara ve yaşam stratejilerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Özellikle böcekçil türlerin popülasyon eğiliminde dikkat çekici bir azalma gözlenmiş, buna karşın omnivor ve ekolojik toleransı geniş türlerin kentleşmeye daha kolay uyum sağladığı tespit edilmiştir. Zoocoğrafik bölgelere ve kıtalara göre yapılan sınıflandırmalar, araştırmaların büyük oranda Avrupa ve Kuzey Amerika kıtalarında yoğunlaştığını; Sahra Altı Afrika, Güneydoğu Asya ve Latin Amerika gibi yüksek biyolojik çeşitliliğe sahip ancak bilimsel verisi sınırlı bölgelerde ciddi bilgi boşlukları bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, veri kümesindeki makalelerin çoğunluğunun tür temelli olduğu, çeşitlilik ve alan temelli çalışmaların görece daha az temsil edildiği belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen veriler, kentleşmenin kuşlar için hem fırsat hem de tehdit oluşturabileceğini; bu etkinin tür bazında değiştiğini göstermektedir. Bu sonuçlar, koruma biyolojisi, kent planlaması ve sürdürülebilir doğa yönetimi politikaları açısından tür-temelli değil, çok katmanlı ekolojik yaklaşımların gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite playing critical roles in ecosystem services, common bird species are often underrepresented in scientific literature compared to rare and threatened species. This meta-analysis examines academic publications from 2012 to 2024 to assess multifaceted variables related to common birds, including population trends, feeding strategies, and geographical distributions. The study conducts a comprehensive analysis of ecological and anthropogenic factors such as species presence in terrestrial and aquatic ecosystems, degree of commonness, conservation status, taxonomic classifications, feeding behaviors, and the opportunity-threat balance posed by urbanization. Population trends of common birds vary significantly depending on dietary preferences, regional pressures, and life-history strategies. Insectivorous species show a notable population decline, while omnivorous and ecologically tolerant species appear to adapt more readily to urban environments. The zoogeographical classification reveals a research concentration predominantly in Europe and North America, while data gaps persist in biodiversity-rich but under-studied regions such as Sub-Saharan Africa, Southeast Asia, and Latin America. Furthermore, the dataset indicates a predominance of species-specific studies, with diversity- and area-based research being relatively underrepresented. Findings demonstrate that urbanization presents both opportunities and threats to bird populations, with species-specific responses. These results underscore the necessity for multilayered ecological approaches—rather than solely species-centric ones—in conservation biology, urban planning, and sustainable nature management policies.