Soyut sanatta üç kadın ressam: Hılma af Klınt, Sonıa Delaunay ve Lee Krasner
Three women painters in abstract art: Hilma af Klint, Sonia Delaunay and Lee Krasner
  1. Tez No: 938583
  2. Yazar: TUTKU NUR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ALMELEK İŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, soyut sanatın gelişiminde kritik bir rol oynamış olan Hilma af Klint, Sonia Delaunay ve Lee Krasner gibi üç kadın ressamı derinlemesine incelemeyi hedeflemektedir. 20. yüzyılın başlarından itibaren bu sanatçılar, geleneksel sanat normlarını sorgulayarak, soyut sanatın estetik diline önemli katkılarda bulunmuşlardır. Af Klint, mistik ve spiritüel unsurları eserlerinde harmanlayarak, soyut sanatın öncülerinden biri olarak tanınırken; Delaunay, modern yaşamın dinamiklerini ve renk teorisini eserlerinde ustaca birleştirerek, izleyiciye hareketli bir deneyim sunmuştur. Krasner ise, kişisel duygularını ve deneyimlerini ön plana çıkaran eserleriyle Soyut Dışavurumculuk akımına yön veren sanatçılardan biri olmuştur. Bu çalışma, her bir sanatçının sanatsal pratiğini, kullandıkları teknikleri ve belirgin temalarını ele alarak, kadın sanatçıların soyut sanat içindeki konumlarını ve temsil ediliş biçimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, tarihsel bağlamda kadınların sanat dünyasındaki görünürlüğünü artırmak ve bu alandaki cinsiyet eşitsizliğine dair farkındalık oluşturmak da bir hedef olarak belirlenmiştir. Bu tez, Hilma af Klint, Sonia Delaunay ve Lee Krasner'ın sanatsal mirasının derinlemesine değerlendirilmesiyle, kadın sanatçıların soyut sanat üzerindeki etkilerinin daha geniş bir perspektiften anlaşılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to deeply examine three female painters, Hilma af Klint, Sonia Delaunay and Lee Krasner, who played a critical role in the development of abstract art. Since the beginning of the 20th century, these artists have questioned traditional artistic norms and made significant contributions to the aesthetic language of abstract art. Af Klint is known as one of the pioneers of abstract art by blending mystical and spiritual elements in her works; while Delaunay masterfully combined the dynamics of modern life and color theory in her works, offering the viewer a dynamic experience. Krasner, on the other hand, has been one of the artists who led the Abstract Expressionist movement with her works that highlight personal feelings and experiences. This study aims to reveal the positions and representations of female artists in abstract art by examining each artist's artistic practice, the techniques they use and their distinct themes. In addition, it has been determined as a goal to increase the visibility of women in the art world in a historical context and to raise awareness of gender inequality in this field. This thesis aims to contribute to a broader understanding of the influence of women artists on abstract art through an in-depth evaluation of the artistic legacy of Hilma af Klint, Sonia Delaunay, and Lee Krasner.