Yabancılara Türkçe öğretiminde dijital eğitim materyallerinin kullanımının öğrencilerin dinlediğini anlama becerileri üzerine etkisi
The effect of using digital educational materials in teaching Turkish to foreigners on students' listening comprehension skills
- Tez No: 938587
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dil toplumsal bir uzlaşmayı içinde barındıran, uzlaşma şeklini ise insanların içinde bulundukları ortamı algıladığı şekilde anlamlandıran bir anlatma aracıdır. Dil becerilerinden olan dinleme, hayatımızda diğer becerilerden farklı bir yer tutmaktadır. Türkçe dersi bilgi ile becerinin birbiri içinde harmanlandığı ancak beceri kısmının daha ağır bastığı bir disiplindir. Son yıllarda, hayatın her alanını derinden etkileyen teknolojik gelişmeler, eğitim sisteminde de vazgeçilmez bir yer edinmiş ve bu doğrultuda ilgili becerilerin geliştirilmesi giderek daha büyük bir önem kazanmıştır. Teknolojinin günümüzdeki etki alanı ve seviyesi göz önüne alındığında Eğitim Bilimlerinin bu gelişmeden uzak kalması düşünülemez. Bu nedenle eğitimde kullanılan çoklu ortamlar (Web 2.0 araçları) her geçen gün daha da önem kazanmakta; Türkçe dersindeki dinleme ve diğer becerilerin yetkinliğinde oldukça etkili faktörlerden biri haline gelmektedir. Son yıllarda geleneksel öğretim sisteminin yerini çağdaş öğretim metotlarına bırakması bunun en güzel örneğidir. Günümüzde, okullarımızda uygulanmakta olan Türkçe öğretim materyallerinin, teknoloji ile uyumlu olarak zenginleştirilmesi ve çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Materyallerin farklılaştırılmasına bağlı olarak Türkçe öğretimi ders kitaplarındaki öğretme metotlarına ilişkin etkinliklerde çoklu öğrenme ortamına geçmek zorunlu hale gelmiştir. Dinleyerek öğrenme, öğrenme metotları arasında önemli bir yer tutar. Özellikle ses ile görüntünün birleştiği kompozisyonların hafıza teknikleri üzerindeki etkisi hakkında pek çok yayınların olması da dinleyerek öğrenme yönteminin önemini kanıtlar niteliktedir. Bu çalışmada hedef kitle seçiminde, Dokuz Eylül Üniversitesi yabancılara dil öğretim sahasında önemli akademik düzeyde hizmet veren merkezlerinden olan DİLMER 'de eğitim gören A2 düzeyi öğrenciler tercih edilmiştir. Bu tercihte eğitim düzeyi ve bilinçli olma nitelikleri önemsenmiştir. Söz konusu düzeydeki konuları,“Yeni İstanbul”kitabındaki“kültürden kültüre”konu başlığı ile verilmiş olan metinlerden beş tanesi seçilerek, dinleme/izleme metni haline getirilmiştir. Bunlar sorular ile desteklenerek öğrencilere uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, Türkçe öğretiminde kullanılan dijital eğitim materyallerinin geleneksel materyallere kıyasla daha olumlu sonuçlar ortaya koyduğunu, ancak cinsiyet ve kıta bazlı değerlendirmelerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Language is a means of communication that encompasses a social consensus and reflects this consensus through the way individuals perceive and interpret their environment. Among language skills, listening holds a distinct and significant place in our lives. The Turkish language course is a discipline where knowledge and skills are intertwined, with the skill component playing a more prominent role. In recent years, technological advancements, which profoundly affect all aspects of life, have also become indispensable in education systems, underscoring the increasing importance of developing related skills. Considering the current scope and level of technology, it is inconceivable for Educational Sciences to remain unaffected by these developments. Consequently, multimedia tools used in education, such as Web 2.0 tools, are becoming increasingly significant and have emerged as influential factors in enhancing listening and other competencies in Turkish language lessons. The shift from traditional teaching systems to contemporary teaching methods in recent years exemplifies this transformation. Today, it is essential to enrich and diversify Turkish language teaching materials in alignment with technological advancements. The differentiation of these materials has made the transition to multi-learning environments in teaching methods used in Turkish language textbooks a necessity. Learning through listening occupies a critical position among learning methods. The abundance of studies on the impact of compositions combining sound and visuals on memory techniques further underscores the importance of learning through listening. In this study, A2-level students studying at DİLMER, one of the prominent centers at Dokuz Eylül University providing high-level academic services in the field of teaching Turkish to foreigners, were chosen as the target group. The selection was based on the importance of education level and awareness. Five texts from the“Yeni İstanbul”book under the topic“From Culture to Culture”were selected, transformed into listening/watching materials, and presented to the students with accompanying questions for support. The findings revealed that digital educational materials used in Turkish language teaching yielded more positive results compared to traditional materials. However, no statistically significant differences were observed in evaluations based on gender or continent.