İşbirlikli öğrenmenin öğrencilerin başarı duygusu ve akademik başarıları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of cooperative learning on students' sense of achievement and academic achievement
  1. Tez No: 938588
  2. Yazar: CAN BEŞKAZALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE SUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı İşbirlikli Öğrenmenin öğrencilerin akademik başarısı ve başarı duygusu üzerindeki etkisini incelemektir. Teknolojiyle birlikte bireyselleşmenin öne çıktığı, öğrencilerin derse olan ilgisinin dikkat sürelerinin düşmesiyle azaldığı, okula duyulan aidiyet duygusunun önemsenmesi gereken Bilgi Çağı'nda esasen uzun bir süredir alanyazında yer bulan İşbirlikli Öğrenme Yönteminin etkililiğinin yeniden öne çıkarılması gerektiği düşünülmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada yarı deneysel modellerden“Öntest-Sontest Kontrol Gruplu Deneme Modeli”tercih edilmiştir. İşbirlikli öğrenmenin ortaokul öğrencileri üzerindeki etkisinin Türkçe dersi bağlamında araştırıldığı bu çalışmada İzmir'in Bayındır ilçesindeki bir ortaokulun 6. sınıflarından biri deney diğeri kontrol grubu olacak şekilde akademik başarı düzeyleri birbirine yakın iki sınıf basit seçkisiz yöntem kullanılarak belirlenmiş ve bu çalışmanın yürütülmesi için gerekli izinler alınmıştır. Ön test ve son test olarak kullanılan araçlar öğrencilere verilen dört haftalık eğitimin başında ve sonunda uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak araştırmacının geliştirdiği akademik başarı testi ve Türkçeye uyarlanmış, güvenirliği geçerliği sağlanmış başarı duygusu için hazırlanmış, üç alt boyutlu bir ölçek kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda işbirlikli öğrenmenin deney grubu lehine akademik başarı konusunda anlamlı bir farklılık oluşturduğu; başarı duygusu ölçeğinde de yine deney grubu lehine anlamlı bir farklılık oluşturduğu ancak alt boyutlar bazında kaygı, mutluluk ve sıkılma duyguları bazında anlamlı sayılabilecek farklılık oluşmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Cooperative Learning on students' academic achievement and sense of achievement. It is thought that the effectiveness of the Cooperative Learning Method, which has been in the literature for a long time in the Information Age, where individualization comes to the forewith technology, students' interest in the lesson decreases with the decrease in attentions pans, and the sense of belonging to the school should be emphasized. In this context, in this study, which was prepared in quantitative design,“Experimental Model with Pretest-Contest Control Group”was preferred from quasi-experimental models. In this study, in which its effect on middle school students was investigated in the context of Turkish course, two classes with close academic achievement levels were determined at a middle school in Bayındır district of İzmir, one of which was an experimental group and the other was a control group, and the necessary permissions were obtained for the conduct of this study. The pre-test and post-test applications were applied at the beginning and end of the four-week education given to the students. The data collection tools were an academic achievement test prepared by there searcher and reliability study and a three-subdimensional scale prepared for the sense of achievement, which was adapted toTurkish and whose reliability and validity were ensured. As a result of the analysis of the data, it was revealed that cooperative learning created a significant difference in academic achievement in favor of the experimental group; it also created a significant difference in the sense of achievement scale in favor of the experimental group, but there was no significant difference in the sub-dimensions of anxiety, happiness and boredom.