Bütünleştirilmiş fen teknoloji mühendislik sanat ve matematik etkinlikleriyle işlenen fen derslerinin öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonları üzerine etkisi
The effects of science courses with integrated science technology engineering art and mathematics activities on students' academic achievement and motivation
- Tez No: 938591
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma bütünleştirilmiş fen, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik (STEAM) etkinlikleriyle işlenen fen derslerinin öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonları üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İzmir ilinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 66 kişilik 5.sınıf öğrencisi ile beş hafta boyunca yürütülmüştür. Araştırma kapsamında öğrencilere uygulanmak üzere“Canlılar Dünyası”ünitesine yönelik araştırmacı tarafından geliştirilen on adet özgün STEAM etkinliği ve 5E modeli ders planları uygulanmıştır. Çalışmada, deney grubundaki öğrencilere özel olarak geliştirilen STEAM etkinlikleri ve ders planları doğrultusunda fen bilimleri dersi öğretimi gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubundaki öğrencilere ise mevcut fen bilimleri öğretim programı çerçevesinde dersler işlenmiştir. Geliştirilen etkinliklerin öğrencilerin akademik başarıları ve motivasyonları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desen uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak uygulama öncesinde ve sonrasında her iki öğrenci grubuna da“Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği”ve“Canlılar Dünyası Akademik Başarı Testi”uygulanmıştır. Verilerin analizi Bağımlı Örneklem t testi ve Bağımsız Örneklem t testi ile yapılmıştır. Araştırmada akademik başarı testinden elde edilen nicel verilerin analizi sonucunda güncel fen bilimleri dersi öğretim programıyla öğrenim gören kontrol grubu öğrencilerinin son test başarı puanları 15.39 iken bütünleştirilmiş STEAM etkinlikleri ile öğrenim gören deney grubu öğrencilerinin son test başarı puanları 17.78'tir. Dolayısıyla deney grubu lehine anlamlı bir artış olduğu görülmektedir. Bu bağlamda bütünleştirilmiş STEAM etkinlikleriyle işlenen fen bilimleri dersinin öğrencilerin akademik başarılarına olumlu yönde etki ettiği görülmüştür. Araştırmanın motivasyon ölçeğinden elde edilen nicel verilerin sonucunda ise puan ortalamalarının kontrol grubu için 132.48 ve deney grubu için 138.45 olduğu görülmüştür. Sonuç olarak bütünleştirilmiş STEAM etkinlikleriyle öğrenim gören deney grubu öğrencilerinin motivasyonlarında anlamlı bir artış olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of science lessons with integrated science, technology, engineering, arts and mathematics activities on students' academic achievement and motivation. For this purpose, the research was conducted for 5 weeks in the 2023-2024 academic year with 66 5th grade students studying in a public middle school in Izmir province. within the scope of the research, the researcher developed for the“World of Living Things”unit to be applied to the students. Original STEAM activity and 5E model lesson plans were developed by the researcher. In the study, the students in the experimental group were taught science lessons in line with the STEAM activities and lesson plans developed specifically for the experimental group. The students in the control group were taught within the framework of the existing science curriculum. In order to determine the effect of the developed activities on students' academic achievement and motivation, a quasi-experimental design with pre-test - post-test control group, one of the quantitative research methods, was applied. In the study,“Motivation Scale for Science Learning”and“World of Living Things Academic Achievement Test”were applied to both student groups before and after the application as data collection tools. The data were analyzed with the Dependent Sample T-test and Independent Sample T-test. As a result of the analysis of the quantitative data obtained from the academic achievement test, the post-test achievement scores of the control group students studying with the current science curriculum were 15.39, while the post-test achievement scores of the experimental group students studying with integrated STEAM activities were 17.78. Therefore, it is seen that there is a significant increase in favor of the experimental group. In this context, it was seen that the science course taught with integrated STEAM activities had a positive effect on students' academic achievement. As a result of the quantitative data obtained from the motivation scale of the research, it was seen that the mean scores obtained were 132.48 for the control group and 138.45 for the experimental group. As a result, it was observed that there was a significant increase in the motivation of the experimental group students who studied with integrated STEAM activities.