Kırsal kesimde görev yapan sınıf öğretmenlerinin mesleki doyumlarının incelenmesi
Investigation of the professional satisfaction of primary school teachers working in rural areas
  1. Tez No: 938593
  2. Yazar: VELİ YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırmamda kırsal kesimde görev yapan sınıf öğretmenlerinin mesleki doyumları; okulun fiziki şartları, tam birleştirilmiş, yarı birleştirilmiş, dil problemi gibi etkenlere bağlı olarak incelenecektir. Araştırma evreni Konya'nın Bozkır ve Hadim ilçe merkezinde ve kırsal mahallelerinde görev yapan sınıf öğretmenleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini de Bozkır ve Hadim ilçelerinde kırsal mahallelerde görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmuştur. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde kırsal kesimde görev yapan sınıf öğretmenlerinin mesleki doyumlarının düşük düzeyde olduğu; yaşam doyumlarının ise nispeten daha yüksek olduğu görülmüştür. Kırsal kesimde görev yapan sınıf öğretmenlerinin fiziki ve çevresel şartlarının iyileşmesi halinde hem mesleki doyum anlamında hem de akademik başarı açısından verimliliğin daha da artacağı da düşünülmektedir. Bu durum beraberinde eğitimde ki verimliliği artıracaktır.
Özet (Çeviri)
In my research, the professional satisfaction of class teachers working in rural areas will be examined depending on factors such as physical conditions of the school, fully integrated, semi-integrated, language problems. The research universe was carried out with class teachers working in the Bozkır and Hadim district centers and rural neighborhoods of Konya. The sample of the research was composed of class teachers working in rural neighborhoods in Bozkır and Hadim districts. In this research, semi-structured interview technique, which is a qualitative research method, was used. When the findings obtained as a result of the research were examined, it was seen that the professional satisfaction of class teachers working in rural areas was at a low level; their life satisfaction was relatively higher. It is also thought that if the physical and environmental conditions of class teachers working in rural areas were improved, productivity would increase both in terms of professional satisfaction and academic success. This situation will increase the productivity in education.