Erasmus+ AB Akademi Dil Öğrenme Sisteminin dinlenme ve konuşma becerilerini geliştirmesi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Erasmus+ EU Academy Language Learning System in terms of improving listening and speaking skills
- Tez No: 938594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET KORUCU KIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin ERASMUS+ programı kapsamında geliştirilen Erasmus+ AB Akademi Dil Öğrenme Sistemi'nin kullanıcıların dinleme ve konuşma becerileri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, özellikle Nevşehir ilinden mesleki eğitim alanında Erasmus+ kapsamında uzun dönemli hareketliliğe katılan 6 lise öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Araştırma modeli olarak durum çalışması tercih edilmiş ve katılımcıların çalışmanın amacı kapsamındaki deneyimleri derinlemesine incelenmiştir. Çalışmada katılımcılardan hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Nicel veri toplama araçlarında Erasmus+ AB akademi Dil Öğrenme Sisteminden rastgele seçilen dinleme bölümü ve bölümde yer alan konuşma soruları katılımcılara hem başlangıçta hem de sistemi kullandıktan sonra uygulanmış ve değerlendirme ölçekleri olarak daha önce başka çalışmalarda kullanılmış dinleme ve konuşma becerileri değerlendirme rubrikleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlardan SPSS programı ile Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi yapılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak hem başlangıçta hem de sistemi kullandıktan sonra yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmış ve katılımcılardan yurtdışında bulundukları süre boyunca sistemden dinleme ve konuşma becerilerine dair edindikleri deneyimleri hakkında günlük tutmaları istenmiştir. Elde edilen veriler ile MAXQDA programında içerik analizi yapılmış ve araştırma problemi bağlamında tümevarım metodu ile kodlardan kategoriler ve kategorilerden ise temalar oluşturulmuştur. Çalışmadan elde edilen bulgular, Erasmus+ AB Akademi Dil Öğrenme Sistemi'nin dinleme ve konuşma becerilerinin gelişiminde katkı sağlamış olabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, Erasmus+ AB Akademi Dil Öğrenme Sistemi'nin, Erasmus+ programının katılımcıların İngilizce konuşma ve dinleme becerileri gelişiminde etkili bir öğrenme aracı olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of Erasmus+ EU Academy Language Learning System, developed within the scope of ERASMUS+ program of the European Union, on the listening and speaking skills of the users. The study was conducted on 6 high school students who participated in long-term mobility within the scope of Erasmus+ in the field of vocational education, especially from Nevşehir province. A case study was preferred as the research model and the experiences of the participants within the scope of the purpose of the study were examined in depth. Both quantitative and qualitative data were collected from the participants in the study. In the quantitative data collection tools, the listening section and the speaking questions in the section, which were randomly selected from the Erasmus+ EU Academy Language Learning System, were applied to the participants both at the beginning and after using the system, and the listening and speaking skills evaluation rubrics previously used in other studies were used as evaluation scales. The Wilcoxon Signed Ranks Test was performed with the SPSS program on the obtained results. Semi-structured interview questions were used both at the beginning and after using the system as the qualitative data collection tool and the participants were asked to keep a diary about their experiences regarding listening and speaking skills during their stay abroad. Content analysis was performed on the obtained data in the MAXQDA program, and the categories were created from codes and the themes from categories using the inductive method in the context of the research problem. The findings obtained from the study show that the Erasmus+ EU Academy Language Learning System may have contributed to the development of listening and speaking skills. As a result, the Erasmus+ EU Academy Language Learning System can be an effective learning tool in the development of English speaking and listening skills of the participants of the Erasmus+ program.