Kur'ân-ı Kerim'de irade özgürlüğü meselesi
The issue of freedom of the will in the Qur'an
  1. Tez No: 938597
  2. Yazar: ŞERİFE SÜMEYRA ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Kur'an-ı Kerim'de iradenin özgürlüğünü ele alarak özgürlük, irade ve sorumluluk kavramları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Kavramsal çerçevede özgürlük, fatalizm, determinizm ve indeterminizm gibi temel yaklaşımlar değerlendirildikten sonra Kur'an'da iradeye dair müteradif kavramlar analiz edilmiştir. Çalışmanın devamında özgür iradeye ve zorunluluğa işaret eden ayetler üzerinden bir inceleme yapılmış, özgür iradeyi etkileyen ilahî irade, bireysel unsurlar ve dış faktörler detaylandırılmıştır. Bireysel unsurlar bağlamında nefis, iman, zihinsel ve psikolojik etkenler ele alınmış, bu unsurların özgür irade üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of freedom of will in the Qur'an by analyzing the relationship between the concepts of freedom, will, and responsibility. Within the conceptual framework, fundamental approaches such as freedom, fatalism, determinism, and indeterminism are evaluated, followed by an analysis of synonymous terms related to will in the Qur'an. The study further investigates verses that refer to free will and necessity, detailing the factors affecting free will, including divine will, individual elements, and external factors. Within the scope of individual elements, concepts such as the self (nafs), faith, mental, and psychological factors are addressed, and their impact on free will is evaluated.