Hadislere göre şeytan
Satan according to hadith
  1. Tez No: 412098
  2. Yazar: NURETTİN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Metafizik konu ve kavramlar, insan hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Ancak bilimsel düşünce ile bu alanlar arasında zaman zaman bir takım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu sorunlardan biri de metafizik varlık olan şeytan ve onun temsîl ettiği kötülük sorunudur. Zira soyut bir kavram olması hasebiyle kötülük, diğer teolojik problemlerden kader ve irade özgürlüğü meselesi gibi, normal muhakeme ile halledilemeyen veya halledilmesi mümkün olmayan konulardan biridir. Dolayısıyla varlık sahasının gaybî cüzlerinden olan şeytanı ve onun temsil ettiği kötülüğü, gaybî olmaları hasebiyle ancak vahyî bilgi ile yani Kur'an ve sünnetle tanıyabiliriz. Bu tezde bütün bilinmezliklerine ve insanların gözündeki sırlı hallerine rağmen şeytan ve onun faaliyet alanları hadislerden hareketle ortaya konulmaya çalışılacaktır. Özellikle şeytan ile ilgili temsilî anlatımlarda kullanılan üslub Kur'an üslubuyla karşılaştırılacak ve aralarındaki farklılıklara değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Metaphysical issues and concepts have a significant place in human life. However, from time to time, some issues emerge between these domains and the scientific thought. One of them is the question of Satan as a metaphysical being and the problem of evil that he represents. As being an abstract concept, evil is one of the topics which cannot be sorted out at rational level and by means of an ordinary reasoning just as other theological problems such as fate and freedom of will. Accordingly, we can acknowledge Satan, an unseen entity of the realm of existence ('al-ghaib'), and the evilness that he represents only by measure of Qur'an and Sunnah. In this thesis, despite all the obscurities and his mysterious condition in human eyes, Satan and his domains of activity will be introduced by means of hadith. More in particular, the style of representational narratives used regarding Satan will be compared with the Qur'anic one and the differences between them will be touched upon.