Ortaokul öğrencilerine uygulanan spor ve fiziksel oyunlarla fen öğretiminin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of science teaching with sports and physical games applied to secondary school students
- Tez No: 938596
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Oyun bireysel gelişimin en önemli adımlarındandır. Özellikle zihinsel ve fiziksel gelişimin gerçekleşmesinde büyük bir öneme sahiptir. Fiziksel olarak aktif olunan oyunlar zihinsel gelişimi desteklerken, bireyin motor becerilerini de destekler. Fiziksel oyunlar bireyin dayanıklılığını, vücut koordinasyonlarını geliştirirken, aynı zamanda sosyalleşmeyi destekleyerek eğlenceli bir aktivite olarak yerini almaktadır. Bu nedenle araştırmada, spor ve fiziksel oyunlarla gerçekleştirilen etkinliklerin öğrenciler üzerindeki fen öğretiminin etkililiğini araştırmak ve öğrencilerin sürece dair görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi olan eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2'si 5.sınıf, 3'ü 6.sınıf, 2'si 7.sınıf, 1'i ise 8.sınıf düzeyinde olmak üzere 8 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları ise yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlemci görüşleri, çalışma grubuna uygulanan açık uçlu test ve araştırmacı günlüğünden oluşmuştur. Araştırmada verilerin toplanması 1.,2. ve nihai uygulamalar olmak üzere 12 hafta sürmüştür. Nihai uygulama 2 hafta sürmüştür. Gerçekleştirilen spor ve fiziksel oyun etkinlikleri fotoğraf ve video kaydına alınmıştır. Uygulama sırasında kayıt alınan video ve fotoğraflarla araştırmacının aldığı notlar ilişkilendirilmiştir. Öğrenciler ve gözlemcilerle gerçekleştirilen görüşme verileri araştırmacı tarafından yazıya aktarılmıştır. Elde edilen bu veriler tematik analize tabi tutulmuştur. Fiziksel oyunlara yönelik öğrenci ve gözlemci görüşleri değerlendirildiğinde spor ve fiziksel oyunlarla yapılan fen öğretiminin, öğrencilerin öğrenme sürecinde motivasyonuna olumlu katkı sağladığı saptanmıştır. Bunun yanında mevcut bilgileri yeni deneyimlerle daha anlamlı hale getirilmesine de katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırmada, 7 farklı fen konusuna yönelik oyunlar tasarlanmıştır. Benzer şekilde, farklı fen konularına yönelik fiziksel oyun etkinlikleri hazırlanabileceği ve ortaokul grubu dışında farklı öğrenim düzeylerine bu oyunların uyarlanabileceği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Game is one of the most important steps in individual development. It is of great importance especially in the realization of mental and physical development. Physically active games support mental development and also support the motor skills of the individual. Physical games develop the individual's endurance and body coordination, while at the same time supporting socialization and taking their place as an entertaining activity. Therefore, the aim of the study was to investigate the effectiveness of science education on students through activities carried out with sports and physical games and to determine the students' views on the process. In this study, action research, which is a qualitative research method, was used. The study group of the study consisted of 8 middle school students, 2 of whom were in the 5th grade, 3 in the 6th grade, 2 in the 7th grade and 1 in the 8th grade. The data collection tools consisted of a semi-structured interview form, observer opinions, an open-ended test applied to the study group and a researcher's diary. Data collection in the study lasted 12 weeks, including the 1st, 2nd and final applications. The final application lasted 2 weeks. The sports and physical game activities carried out were recorded by photo and video. The videos and photographs recorded during the application were associated with the notes taken by the researcher. The interview data conducted with the students and observers were transcribed by the researcher. These obtained data were subjected to thematic analysis. When the student and observer views on physical games were evaluated, it was determined that science education with sports and physical games contributed positively to the motivation of the students in the learning process. In addition, it was concluded that it contributed to making existing information more meaningful with new experiences. In this study, games were designed for 7 different science subjects. Similarly, it was suggested that physical game activities could be prepared for different science subjects and that these games could be adapted to different learning levels outside the secondary school group.