Öğretmenlerin öznel iyi oluşlarının okul müdürlerinin destekleyici davranışlarına göre incelenmesi
The examination of teachers' subjective well-being according to school principals' supportive behaviors
  1. Tez No: 938605
  2. Yazar: ÖZGE ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmenlerin öznel iyi oluşu ile okul müdürü desteği arasındaki ilişkiyi saptamak ve öğretmen görüşleri kapsamında öğretmen öznel iyi oluşunu ve okul müdürü desteğini ayrıntılı incelemektir. Bu araştırmada, veri toplamak için hem nicel hem nitel yöntemlerden oluşan karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Gaziantep ilinin Nizip ilçesinde ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel kısmında veriler, tabakalı örneklem yoluyla seçilecek olan ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğretmenlere“Öğretmen Öznel İyi Oluş Ölçeği”ve“Müdür Desteği Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nitel çalışma grubunu, nicel verilerin toplandığı okullar arasından amaçlı örnekleme yöntemlerinden aykırı durum örnekleme yöntemiyle belirlenen okullar oluşturmuştur. Öznel iyi oluş ve okul müdürü desteği konuları ile ilgili literatür taraması sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda araştırmanın veri toplama aracı oluşturulmuştur. Araştırmada kullanılan veri toplama formunun ilk bölümü kişisel bilgilerden (öğretmenlerin görev yaptığı okul, cinsiyet, görev yaptıkları okuldaki öğretmen ve öğrenci sayısı, branş, hizmet süresi) oluşmaktadır. Nitel boyut açısından verilerin toplanmasında görüşme yoluna gidilmiştir. Görüşme türlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgular, vi eğitim yöneticilerinin öğretmenlerin öznel iyi oluşlarına ve mesleki gelişimlerine daha fazla önem vermesi gerektiğini vurgulamaktadır. Yapılan nitel analiz sonucunda, öğretmenlerin okul müdürü desteğini önemli bir motivasyon kaynağı olarak gördüğü ve bu desteğin mesleki tatmin ile öznel iyi oluş üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların büyük çoğunluğu, müdürlerin öğretmenler üzerindeki rehberlik ve sorun çözme rollerinin, iş verimliliği ve okul iklimine olumlu katkı sağladığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship between teachers' subjective wellbeing and school principal support and to examine teachers' subjective well-being and school principal support in detail within the scope of teachers' opinions. In this study, a mixed method consisting of both quantitative and qualitative methods was used to collect data. The universe of the study consists of teachers working in primary, secondary and high schools in Nizip district of Gaziantep province. In the quantitative part of the study, data were collected using the“Teacher Subjective Well-being Scale”and“Principal Support Scale”from primary, secondary and high school teachers who were selected through stratified sampling. The qualitative study group of the study consisted of schools determined by the deviant case sampling method from among the schools where quantitative data were collected. The data collection tool of the study was created in line viii with the information obtained as a result of the literature review on subjective well-being and school principal support. The first section of the data collection form used in the study consists of personal information (school where the teachers work, gender, number of teachers and students in the school where they work, branch, length of service). In terms of qualitative dimension, interview method was used in data collection. Semi-structured interview method was used among interview types. The findings obtained in this study emphasize that education administrators should give more importance to subjective wellbeing and professional development of teachers. As a result of the qualitative analysis, it was revealed that teachers see school principal support as an important source of motivation and this support has a decisive effect on professional satisfaction and subjective well-being. The majority of the participants emphasize that the guidance and problemsolving roles of principals on teachers contribute positively to work efficiency and school climate.