Sanal kamusal alanın inşası: Pandemi döneminde Türkiye'de Twitter örneği
Construction of virtual public spaces: The case of Twitter in Turkey during the pandemic
- Tez No: 938625
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu tez çalışmasında, pandemi dönemi özelinde Türkiye'de dijital kamusal alan nosyonunun varlığının analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda kamusal alan kavramına yönelik çeşitli kuramsal çerçevelemeden faydalanılarak kapsamlı bir değerlendirme sunulmaktadır. Çalışma, kamusal alan kuramcılarının, kamusal alan nosyonuna bakışlarını tarihsel süreklilik içinde ele almaktadır. Buradan hareketle dijital teknolojilerin kamusal alan kavramının değişimine nasıl katkı sunduğu değerlendirilmektedir. Dijital kamusal alanın dinamiklerini doğru anlamlandırmak amacı ile iletişim teknolojilerinin toplumsal dönüşümü çalışmada detaylandırılmaktadır. İnternetin ortaya çıkışı, web 2.0 ve sosyal medya, meta fetişizimi ve teknolojik determinizm kavramları özelinde web teknolojisinin sadece bir iletişim aracı olmadığı ve toplumsal dinamikleri nasıl şekillendirdiği çalışmada irdelenmektedir. Dijital platformlar, vaad ettiği gibi alternatif“özgür”seslerin yükselmesine olanak tanıyor mu? Yoksa hegemonik güçler tarafından kontrol edilen bir alanın varlığı söz konusu mu? Bu sorular çerçevesinde çalışmada, hegemonya kavramı, sosyal ağ sitelerinin özneler üzerindeki ideolojik etkisi ve dijital kamusal alanın nasıl biçimlendirildiği detaylandırılmaktadır. Ayrıca yankı odası kavramı ve üçüncü düzey gündem belirleme kuramı ile sosyal ağ mecralarının, öznelerin maruz kaldıkları içeriklerin nasıl çerçevelendiği irdelenmektedir. Çalışmada #drfahrettinkoca etiketine yönelik karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda NodeXL ile #drfahrettinkoca etiketine sosyal ağ analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca NodeXL aracılığı ile elde edilen gönderiler, Maxqda programı ile betimsel (tematik) analize tabii tutulmuştur. Nicel ve nitel bulgular ile elde edilen sonuçlar, açımlayıcı sıralı desende birleştirilerek yorumlanmıştır. Sosyal ağ analizi ile #drfahrettinkoca ağında hangi grupların daha etkili olduğu, kamuoyunu yönlendiren aktörlerin kimler olduğu ve ağ içerisindeki bilgi akışının nasıl gerçekleştirildiğine erişim sağlanmıştır. Betimsel (tematik) analiz ile öznelerin dijital alanı nasıl kullandıkları, toplumsal meselelere nasıl eğildikleri irdelenmiştir. Çalışma, dijital kamusal alan olgusunun varlığını sorgulamakta ve sosyal ağ sitelerinin vaad ettiği alternatif özgürlük ile fırsatları ve riskleri beraberinde getirdiği gerçeğine dikkat çekmektedir. Dijital medya mecraları aracılığıyla, demokratik katılımın arttırılması potansiyeli söz konusu iken, hegemonik ilişkilerin bu duruma ket vurduğu düşünülmektedir. Dijital medyada vukuu bulan“alternatif kamusallık”piyasa ekonomisi ve devletten bağımsız değildir. İnceleme de Covid-19'un derin toplumsal eşitsizlikleri beraberinde getirdiği düşünülmektedir. Ayrıca çalışmada elde edilen bulgular dolayımlanmış ve parçalı bir kamusallığa işaret etmektedir. Çalışma, dijital medya araçlarının toplumsal dönüşüm üzerindeki etkisini anlamlandırmak adına kursamsal çerçevesi ve metodolojik zenginliği ile derinlemesine bir analiz sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the existence of the notion of digital public sphere in Turkey during the pandemic period. In this context, a comprehensive evaluation of the concept of public sphere is presented by utilizing various theoretical frameworks. The study examines how public sphere theorists view the notion of public sphere in historical continuity. From this perspective, it evaluates how digital technologies have contributed to the transformation of the concept of public sphere. In order to make sense of the dynamics of the digital public sphere, the social transformation of communication technologies is detailed in the study. The emergence of the Internet, wweb 2.0 and social media, commodity fetishism and technological determinism are examined in the study in terms of how web technology is not just a communication tool and how it shapes social dynamics. Do digital platforms allow alternative“free”voices to emerge as promised? Or is there a space controlled by hegemonic forces? Within the framework of these questions, the study elaborates on the concept of hegemony, the ideological impact of social networking sites on subjects and how the digital public sphere is shaped. It also examines how social networking sites frame the content to which subjects are exposed through the concept of echo chamber and the theory of third-order agenda setting. In the study, mixed research method was used for #drfahrettinkoca eiket. In this context social network analysis was performed on the #drfahrettinkoca tag with NodeXL. In addition, the posts obtained through NodeXL were subjected to descriptive (thematic) analysis with Maxqda program. The results obtained through quantitative and qualitative findings were combined and interpreted in an exploratory sequential design. Social network analysis provided access to which groups are more influential in the #drfahrettinkoca network, who are the actors directing public opinion and how information flows within the network. The thematic analysis examined how subjects use digital space and how they address social issues. The study questions the existence of the digital public sphere and draws attention to the fact that social networking sites bring opportunities and risks with the alternative freedom they promise. While there is the potential to increase democratic participation through digital media channels, it is thought that hegemonic relations hinder this.“Alternative publicness”in digital media is not independent of the market economy and the state. The study argues that Covid-19 has brought about deep social inequalities. Moreover, the findings of the study point to a mediated and fragmented publicness. The study offers an in-depth analysis with its theoretical framework and methodological richness in order to make sense of the impact of digital media tools on social transformation.