Diyabetik ketoasidoz ve tedavi sürecinde gelişen sorunların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of diabetic ketoacidosis and problems developing during the treatment process
- Tez No: 938626
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHSAR DAMLA GÖKŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş-Amaç: Tip1 diyabetes mellituslu (T1DM) çocuk ve ergenlerin yaklaşık yarısı hastaneye diyabetik ketoasidoz (DKA) ile başvurmaktadır. Daha önceden T1DM tanılı ve yeni tanı alan, eski tanılı olgularda insülin pompa transfüzyonu (İPT) ile regüle olan ve diğer insülin replasman tedavileriyle regüle olan olgularda DKA sıklığını, demografik verilerini ve asidozun düzelme süresini etkileyen değişkenleri belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2012-2022 yılları arasında 181 DKA atağı değerlendirildi. Atak sırasında kan şekeri takibi, arteriyel kan gazı, keton varlığı, serum elektrolitleri, tam kan sayımı gibi laboratuar verileri geriye dönük olarak elde edildi. Semptomların süresi, verilen sıvı cinsi ve miktarı, gelişen akut komplikasyonlar ve asidozdan çıkış süreleri eski ve yeni tanı T1DM'li çocuklarda karşılaştırıldı. Asidozun düzelmesi pH >7,3 ve bikarbonat >18 meq/L'ın üstüne çıkması olarak tanımlandı. Bulgular: Değerlendirmeye alınan olguların yaş ortalaması 9,54,8 yıl ve diyabet yaşı 1,70,46 yıldı. %24'ü eski tanı T1D idi. Başvuru sırasında laboratuar sonuçları eski tanı ve yani tanılı olgulara göre karşılaştırıldı. 7 olguda klinik anlamlı beyin ödemi saptanmış ve bu olgular yeni tanı, ağır asidoz ve sodyum bikarbonat yapılması ile ilişkilendirilmiştir. Başvuru anında hastaların 55'inde (%30) böbrek fonksiyon testlerinde bozulma saptanmıştır. Olguların %38'inde en az bir komplikasyon gelişmişti ve komplikasyon riski asidozun ağırlığı ile ilişkiliydi (p=0.04). Yeni ve eski tanı T1DM olgular arasında asidoz derinliği açısından fark olmasada, yeni tanı T1DM'li olguların %45'i, eski tanı T1DM'lilerin ise %11'i yoğun bakım ünitesine yatış ihtiyacı göstermişti (p=
Özet (Çeviri)
Introduction-Purpose: Approximately half of children and adolescents with Type 1 diabetes mellitus (T1DM) are admitted to the hospital with diabetic ketoacidosis (DKA). We aimed to determine the frequency of DKA, demographic data, and variables affecting the recovery time of acidosis in previously diagnosed and newly diagnosed cases of T1DM, regulated with insulin pump transfusion (IPT) in previously diagnosed cases, and regulated with other insulin replacement therapies. Materials and Methods: 181 DKA attacks were evaluated between 2012 and 2022. Laboratory data such as blood sugar monitoring, arterial blood gas, ketone presence, serum electrolytes, and complete blood count were obtained retrospectively during the attack. Duration of symptoms, type and amount of fluid given, acute complications and recovery time from acidosis were compared in children with old and newly diagnosed T1DM. Resolution of acidosis was defined as pH >7.3 and bicarbonate >18 meq/L. Results: The average age of the cases evaluated was 9.54.8 years and the age of diabetes was 1.70.46 years. 24% had a previous diagnosis of T1D. Laboratory results at the time of application were compared according to the previous diagnosis and diagnosed cases. Clinically significant brain edema was detected in 7 cases and these cases were associated with new diagnosis, severe acidosis and sodium bicarbonate administration. At the time of admission, deterioration in renal function tests was detected in 55 (30%) of the patients. At least one complication developed in 38% of the cases, and the risk of complications was related to the severity of acidosis (p=0.04).