Yenidoğanda topuk kanı alımında buzzy®'nin hissedilen ağrı düzeyine ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of buzzy® on perceived pain level and vital findings in heel blood collection in newborns
- Tez No: 938624
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA CANBULAT ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ağrı, eski zamanlardan bu yana çözülmesi zor bir sağlık sorunudur ve yenidoğanların ağrıyı hissettikleri yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Yenidoğan ve çocukluk döneminde hissedilen ağrı kişinin ileriki hayatında ağrıya vereceği tepkiyi etkilemektedir. Yenidoğanda ağrının giderilmesinde farmakolojik ve nonfarmakolojik yöntemlerden yararlanılmaktadır. Bu tez çalışması; yenidoğanda topuk kanı alımında buzzy®'nin hissedilen ağrı düzeyine ve yaşam bulgularına etkisini incelemek amacıyla planlandı. Randomize kontrollü deneysel tasarımlı bu çalışmanın verileri, Aralık 2023- Mart 2024 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde miadında doğan ve postnatal 0-28 günde olan 100 yenidoğandan elde edildi. Yenidoğanlar 50 girişim, 50 kontrol olacak şekilde randomize olarak iki gruba ayrıldı. Girişim grubuna topuk kanı alma işlemi öncesi Buzzy® cihazı ile titreşim uygulaması, kontrol grubuna ise rutin topuk kanı alma işlemi uygulandı. Bebeklerin araştırma gruplarına göre demografik özelliklerinde; gestasyon yaş ortalaması, doğum kilosu ve boy ortalamaları, cinsiyet, beslenme şekli, anne yanında kalma durumu, anne eğitim düzeyi, mesleği, kronik hastalık varlığı, çocuk sayısı ile girişim ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık bulunmadığı (p>0,05) belirlendi.
Özet (Çeviri)
Pain has been a challenging health issue since ancient times, and studies have shown that newborns can feel pain. The pain experienced during the neonatal and childhood periods influences an individual's response to pain later in life. Both pharmacological and non-pharmacological methods are used to relieve pain in newborns. This thesis study was designed to examine the effect of Buzzy® on perceived pain levels and vital signs during heel blood sampling in newborns. The data for this randomized controlled experimental study were collected from 100 term newborns aged 0–28 days postnatally in a state hospital between December 2023 and March 2024. The newborns were randomly assigned to two groups: 50 in the intervention group and 50 in the control group. In the intervention group, vibration was applied using the Buzzy®️ device before the heel blood sampling procedure, while the control group underwent the routine heel blood sampling procedure without any intervention. An analysis of the demographic characteristics of the newborns revealed no significant differences between the intervention and control groups regarding gestational age, birth weight and length, gender, feeding type, rooming-in status, maternal education level, maternal occupation, presence of chronic disease, and number of children (p>0.05).