Doğum sırasının öz yeterlilik ve problem çözme becerileri üzerinde etkisi
Effects of birth order on self-efficacy and problem solving skills
- Tez No: 938641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, doğum sırasının (gerçek ve psikolojik) yetişkin bireylerin öz-yeterlik algıları ve problem çözme becerileri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmaya, 25-35 yaş aralığında farklı sosyoekonomik arka planlara sahip toplam 316 kişi katılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“White-Campbell Psikolojik Doğum Sırası Envanteri (WC-PDSE)”,“Öz-Etkililik-Yeterlik Ölçeği (ÖEYÖ)”ve“Yetişkinler İçin Problem Çözme Becerisi Ölçeği (YİPÇBÖ)”kullanılmıştır. Toplanan veriler çevrimiçi ortamda alınmış ve SPSS programıyla analiz edilmiştir. Bu çalışmada yürütülen güvenilirlik analizi sonucunda, White-Campbell Psikolojik Doğum Sırası Envanteri (WC-PDSE) toplam puanı için Cronbach Alfa=0,798, Öz-Etkililik-Yeterlik Ölçeği (ÖEYÖ) için Cronbach Alfa=0,719, Yetişkinler İçin Problem Çözme Becerisi Ölçeği (YİPÇBÖ) için ise Cronbach Alfa=0,931 olarak hesaplanmış ve alt boyutların da çoğunlukla 0,70 üzeri değerlere sahip olması, kullanılan ölçeklerin yüksek düzeyde güvenilirliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of birth order (both actual and psychological) on adults' self-efficacy perceptions and problem-solving skills were examined. A total of 316 participants between the ages of 25 and 35, drawn from various socioeconomic backgrounds, took part in the research. Data were collected via a“Demographic Information Form,”the“White-Campbell Psychological Birth Order Inventory (WC-PDSE),”the“Self-Efficacy Scale (ÖEYÖ),”and the“Adult Problem-Solving Skills Scale (YİPÇBÖ).”All data were gathered online and analyzed using the SPSS software package. A reliability analysis revealed that Cronbach's alpha was 0.798 for the WC-PDSE total score, 0.719 for the ÖEYÖ, and 0.931 for the YİPÇBÖ, indicating high levels of internal consistency across these measures. When examining birth order differences, significant variations emerged in certain subdimensions for both actual birth order (first, middle, last, etc.) and psychological birth order (the individual's perceived position within the family).