Beliren yetişkinlik döneminde yaşamda anlam ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolü
The mediating role of psychological resilience in the relationship between meaning of life and life satisfaction in emerging adulthood
- Tez No: 938640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, beliren yetişkinlik döneminde yaşamda anlam ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolünün incelenmesidir. Bununla birlikte araştırma değişkenin, katılımcıların bazı sosyodemografik özelliklerine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediği de bu çalışmada incelenmiştir. Çalışma 302 [191'i (%63.25) kadın ve 111'i (%36.75) erkek, Yaşranjı = 18-25, Yaşort= 22.15, Yaşss = 2.65] kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 'Kişisel Bilgi Formu', 'Yaşamın Anlamı Ölçeği', 'Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği' ve 'Yaşam Doyumu Ölçeği' kullanılarak veriler toplanmıştır. Veriler analiz edilirken SPSS 26 paket programı, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Aracılık modelini belirlemek amacıyla AMOS paket programında Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ve bootstrap yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre yaşamda anlam ve yaşam doyumu toplam puanlarında yaşa göre anlamlı bir farklılaşma görülmektedir. Psikolojik sağlamlık ise yaşa göre anlamlı düzeyde farklılaşmamıştır. Yaşamda anlam ve yaşam doyumu toplam puanları cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılık göstermezken psikolojik sağlamlık cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermiştir. Değişkenler arası ilişkide ise yaşamda anlam ve psikolojik sağlamlık arasında, yaşamda anlam ve yaşam doyumu arasında, psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu arasında pozitif zayıf ilişkiler ortaya çıkmıştır. Analizin son kısmında psikolojik sağlamlığın yaşam doyumu ve yaşamda anlam arasındaki ilişkide aracılık rolü olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular alanyazın ve araştırmalar ışığında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of psychological resilience in the relationship between meaning in life and life satisfaction during emerging adulthood. In addition, whether the research variable shows significant differences according to some sociodemographic characteristics of the participants was also examined in this study. The study was carried out with the participation of 302 people [191 (63.25%) female and 111 (36.75%) male, Age range = 18-25, Age mean = 22.15, Age ss = 2.65]. Data were collected using the 'Personal Information Form', 'Meaning of Life Scale', 'Short Psychological Resilience Scale' and 'Life Satisfaction Scale' in the study. While analyzing the data, SPSS 26 package program, independent sample t-test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis were used. In order to determine the mediation model, Structural Equation Model (YEM) and bootstrap method were used in AMOS package program. According to the results obtained in the study, a significant difference is observed in the total scores of meaning in life and life satisfaction according to age. Psychological resilience did not differ significantly according to age. While the total scores of meaning in life and life satisfaction did not differ significantly according to gender, psychological resilience showed a significant difference according to gender. In the relationship between variables, positive weak relationships emerged between meaning in life and psychological resilience, between meaning in life and life satisfaction, and between psychological resilience and life satisfaction. In the last part of the analysis, it was concluded that psychological resilience had a mediating role in the relationship between life satisfaction and meaning in life. The findings obtained from the research were discussed in the light of literature and research and suggestions were made.