Adli psikiyatri kronik servislerinde yatarak tedavi gören hasta profilinin analizi: Bir eğitim ve araştırma hastanesi örneği
Inpatient treatment in forensic psychiatry chronic services analysis of sight patient profile: Example of a training and research hospital
  1. Tez No: 938645
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ŞAHİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Adli süreçlerde kişilerin suç işlerken ruhsal durumlarının incelenmesi adli psikiyatri içerisinde ele alınmaktadır. Adli psikiyatri tedavileri ülkemiz genelinde Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastaneleri tarafından verilmekte olup, son yıllarda yapılan şehir hastanelerinde de verilmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, bir eğitim ve araştırma hastanesindeki adli psikiyatri kronik servislerinde yatarak tedavi gören hastaların sosyo-demografik, klinik ve hukuki özelliklerini analiz etmektir. Bu kapsamda hastaların var olan dosyaları incelenerek hasta profili hakkında kapsayıcı bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Haziran 2024 ile Aralık 2024 tarihleri arasında bir Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinin adli psikiyatri birimlerinde 6 aydan uzun süre yatarak tedavi gören 169 kronik hastanın dosya ve kayıtları incelenerek gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde ilk aşamada toplanan bilgilere ilişkin sıklık ve yüzde dağılımlarına yer verilmiş olup, ikinci aşamada ise ilişkileri belirlemek ve hipotezleri test etmek amaçlı Pearson ki-kare ilişki analizine yer verilmiştir. Hastaların %77,5'inin Marmara Bölgesinde yaşadığı, %18,9'unun madde ve alkol kullandığı, adli serviste yatış süresinin %40,8'i ile 8 yıl ve daha uzun süre olduğu, %51,5'i adli servise tekrarlayan yatışının olduğu, %85'nin insana yönelik suç işlediği, %35,2'sinin ebeveynlere karşı suç işlediği, %33,1'inin adam öldürme suçunu işlediği, %84'ünün yasal temsilcisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In judicial processes, the examination of the mental state of individuals while committing a crime is considered within the scope of forensic psychiatry. Forensic psychiatric treatments are provided by Mental Health and Diseases Hospitals throughout our country, and in recent years, they have also begun to be provided in city hospitals. The aim of this study is to analyze the socio -demographic, clinical and legal characteristics of patients receiving inpatient treatment in forensic psychiatry chronic services in a training and research hospital. In this context, it was aimed to obtain comprehensive information about the patient profile by examining the existing files of the patients. The study was conducted by examining the files and records of 169 chronic patients who were treated in the forensic psychiatry units of a Mental Health and Diseases Hospital for more than 6 months between June 2024 and December 2024. In the analysis of the obtained data, frequency and percentage distributions of the information collected were included in the first stage, and in the second stage, Pearson chi-square relationship analysis was used to determine the relationships and test the hypotheses. It was determined that 77.5% of the patients lived in the Marmara Region, 18.9% used drugs and alcohol, 40.8% of them had been hospitalized in the forensic ward for 8 years or longer, 51.5% had been hospitalized repeatedly in the forensic ward, 85% committed crimes against humans, 35.2% committed crimes against parents, 33.1% committed murder, and 84% had a legal representative.