Okul öncesi çocuklarının öykü tekrar anlatımlarında kullandıkları sosyal kavramlar ile çocukların sosyal becerilerinin incelenmesi
An investigation of social concepts used by preschool children in their story retelling and their social skills
  1. Tez No: 938646
  2. Yazar: AYŞE DİLEK ERKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, okul öncesi çocukların öykü tekrar anlatımlarında kullandıkları sosyal kavramlar ile çocukların sosyal becerilerinin incelenmesi amacıyla; 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı bahar yarıyılında Kırıkkale ilinde bulunan bir okul öncesi eğitim kurumunda eğitime devam eden 48-72 aylık 20 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel veriler“Genel Bilgi Formu”, Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği'nin (OSBED) öğretmen formu (Ömeroğlu ve ark., 2014) ve“Küçük Çocuklar İçin Öyküyü Anlama Aracı”(Paris & Paris, 2003) kullanılarak; nitel veriler ise çocukların öykü tekrar anlatımları sürecinde alınan ses kayıtları tekrar dinlenerek çözümlenmesi ile elde edilmiştir. Çocuklarla görüşmede veri toplama aracı olarak“Roko Püfleyen Küçük Dinazor”(Bedford & Stanley, 2017),“Yoğun Bir Yıl”(Lionni, 2022) ve "Elmer'' (Mckee, 2019) isimli resimli çocuk kitapları kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde, sosyal beceri, öyküyü anlama soruları ve sözcük sayıları arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi ile incelenmiştir. Çocukların ses kayıtlarından alınan veriler transkript edildikten sonra tümdengelim yaklaşımıyla araştırmanın amacı doğrultusunda kodlar oluşturulmuştur. İlişkili kodlardan kategorilere, kategorilerden temalara ulaşılmıştır. Toplanan nicel ve nitel veriler analiz edilerek, iki veri setinden elde edilen veriler arasındaki ilişkileri ortaya koyabilmek için sonuçlar birleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda çocukların sosyal beceri puanlarıyla, sözcük sayıları ve öyküyü anlama puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların resimli çocuk kitaplarındaki anlatımlarının nitel analizi sonucunda; başlangıç becerileri, akademik destek becerileri, arkadaşlık becerileri, duyguları yönetme becerileri temalarından en fazla arkadaşlık becerileri temaları üzerinde kelimeler kullandıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 20 children aged 48-72 months who received education in a preschool education institution in Kırıkkale province in the spring semester of the 2023-2024 academic year to examine the social concepts used by preschool children in story retellings and children's social skills. In the study, quantitative data were obtained by using the“General Information Form”, the teacher form of the Preschool Social Skills Evaluation Scale (OSBED) (Aydoğan et al., 2014) and the“Story Comprehension Tool for Young Children”(Paris & Paris, 2003); qualitative data were obtained by listening to the audio recordings taken during the children's story retellings and analyzing them. Illustrated children's books“Roo The Roaring Dinosaur”(Bedford & Stanley, 2017),“A Busy Year”(Lionni, 2022) and“Elmer”(Mckee, 2019) were used as data collection tools during the interviews with children. In quantitative data analysis, the relationship between social skills, story comprehension questions, and word count was examined with Pearson correlation coefficient. Qualitative data were analyzed by content analysis. After the data obtained from the children's voice recordings were transcribed, codes were created in line with the purpose of the research with an deductive approach. The relevant codes were grouped into categories and themes were reached from the categories. The quantitative and qualitative data collected were analyzed and the results obtained were combined to reveal the relationships between the data obtained from the two data sets. In line with the findings obtained in the study, it was concluded that there were significant positive relationships between children's social skills scores, word counts and story comprehension scores. As a result of the qualitative analysis of children's narratives in picture children's books; data on words on business cards, academic relations support, friendship relations, management management themes and extra friendship relations themes were observed.