Ebru sanatının ruhsal bozukluk tanılı bireylerde duygu ifadesi ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of marbling art on emotional expression and psychological well-being in individuals diagnosis with mental disorders
- Tez No: 938644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Sanatları Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, ebru sanatının ruhsal bozukluk tanılı bireylerde duygu ifadesi ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla ön test son test deney gruplu yarı deneysel araştırma deseninde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın evrenini İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda tedavisi devam eden ve Sosyal Psikiyatri Servisi'ne yönlendirilen ruhsal bozukluk tanısı almış bireyler oluştururken, örneklemini ise daha önce ebru çalışması yapmamış araştırmaya gönüllü 10 katılımcı oluşturmuştur. Araştırma Ruhsal Bozukluklarda Sanat Psikoterapileri programı kapsamında Şubat- Haziran 2024 tarihleri arasında haftada bir kez 120 dakika süren ve toplam 21 oturumdan oluşan yarı yapılandırılmış sanat psikoterapisi yaklaşımıyla uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri deney gruplu ön test ve son test modeli kullanılarak Sosyodemografik Veri Formu, Duygu İfade Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Anket Soruları aracılığıyla toplanmıştır. Nitel verileri ise betimsel inceleme yoluyla; oturumlar sırasında üretilen ebru sanatı çalışmalarının biçimsel analizi, katılımcıların sözlü aktarımları ve atölye yürütücüsünün gözlem ile süpervizyon notları doğrultusunda elde edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin demografik özelliklerinin belirlenmesinde tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin ön test ve son test puanlarının karşılaştırılmasında ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Kullanılan ölçeklerin ön test ve son test puanları ile demografik veriler arasındaki ilişkinin incelenmesi Spearman's korelasyon analizi kullanılarak yapılmıştır. Ölçeklerin geçerlik ve güvenilirliğini belirlemek için iç tutarlık Cronbach's Alfa Analizi kullanılmıştır. Katılımcıların ebru sanatına yönelik sorulara verdiği cevapların değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Bulgular doğrultusunda ebru sanatının ruhsal bozukluk tanılı bireylerde duygu ifadesi ve psikolojik iyi oluş üzerinde olumlu etkilerinin olabileceği söylenebilmektedir. Özellikle ruhsal bozukluk yaşayan bireylerde sözel olarak ifade edilmesi güç duyguların, sanat aracılığıyla dışavurumuna olanak sağladığı düşünülmektedir. Ancak ebru sanatının iyileştirici etkilerine dair mevcut literatür sınırlı olup bu bağlamda daha kapsamlı ve sistematik araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a quasi-experimental research design with a pretest-posttest experimental group to examine the effects of marbling art on emotional expression and psychological well-being in individuals diagnosed with mental disorders. The study population consisted of individuals diagnosed with mental disorders who were receiving treatment at IU Istanbul Faculty of Medicine, Department of Mental Health and Diseases, and were referred to the Social Psychiatry Service. The sample included 10 participants who volunteered for the study and had no prior experience with marbling art. The research was implemented using a semi-structured art psychotherapy approach within the scope of the“Art Psychotherapies in Mental Disorders”program. It consisted of a total of 21 sessions, each lasting 120 minutes, conducted once a week between February and June 2024. Quantitative data were collected using a pretest-posttest model with an experimental group through the Sociodemographic Data Form, Emotion Expression Scale, Psychological Well-Being Scale, and questionnaire responses. Qualitative data were obtained through descriptive analysis, including the formal analysis of marbling artworks created during the sessions, verbal reports from participants, and observation and supervision notes from the workshop instructor. Descriptive statistics were used to determine the demographic characteristics of the study participants. The Wilcoxon Signed-Rank Test was applied to compare the pretest and posttest scores of the scales used in the study. Spearman's correlation analysis was conducted to examine the relationship between the pretest and posttest scores of the scales and the demographic data. Cronbach's Alpha Analysis was used to assess the internal consistency, validity, and reliability of the scales. Additionally, descriptive statistics were utilized to evaluate participants' responses to questions regarding marbling art. Based on the findings, it can be suggested that marbling art may have positive effects on emotional expression and psychological well-being in individuals diagnosed with mental disorders. In particular, it is believed that marbling art enables the expression of emotions that are difficult to articulate verbally, especially in individuals with mental disorders. However, the existing literature on the therapeutic effects of marbling art remains limited, and further comprehensive and systematic research is needed in this area.